ΠΑΣ Γιάννινα: Της… ισοπαλίας

Οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται και ο ΠΑΣ Γιάννινα βλέπει για ένα ακόμη παιχνίδι το 1-1 να επαναλαμβάνεται!

Για τέταρτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα και πέμπτο με το κύπελλο, το αποτέλεσμα αυτό έρχεται να στοιχειώσει τα όνειρα για πεντάδα!

Τι να το κάνεις το όταν προηγείσαι και βλέπεις τον αντίπαλο με μισή ευκαιρία να παίρνει βαθμό; Το έργο αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς και συνεχώς!

Ήταν η σειρά της αποδεκατισμένης Λαμίας να πάρει δώρο τον βαθμό με ήρωα τον τερματοφύλακα Μελίσσα που μόνο πουλιά στον αέρα δεν έπιανε!

Λίγα πράγματα στο πρώτο

Η Λαμία φάνηκε κινητική στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε με τον Βασιλαντωνόπουλο.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε καλές ευκαιρίες μετά από δύο συνδυασμούς του Γιάκου με τον Κόντε, σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο.

Στο ίδιο έργο θεατές

Καλύτερο το θέαμα και οι συγκινήσεις στην επανάληψη. Ο ΠΑΣ Γιάννινα άσκησε πίεση στα καρέ της Λαμίας και είδε τον Μαυροπάνο να χρήζεται σκόρερ στο 64′ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ναδάλες. Ο νεαρός αμυντικός ξεκλείδωσε την καλοστημλενη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Όμως και πάλι από το πουθενά, η νίκη γλίστρησε από την τσέπη! Ο Τσούκαλος που είχε περάσει ως αλλαγή, στο 77′ έπιασε αδιάβαστη την άμυνα και ο Βελλίδης δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα η οποία πέρασε την γραμμή! Το…αγαπημένο 1-1 ήταν γεγονός.

Ο Μελισσάς στην συνέχεια κατέβασε τα ρολά και ένα ακόμη παιχνίδι βρίσκει τον ΠΑΣ με έναν βαθμό και την πίκρα για τις χαμένες ευκαιρίες!

Διαιτητής του αγώνα ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) με βοηθούς τους Άγγελο Πήττα (Ηλείας) και Αντώνιο Πυλαρινό (Ζάκυνθου).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Κομήνης (Θεσπρωτός) και παρατηρητής ο Γεώργιος Ταπραντζής (Αιτ/νιας).

goal mauropanou

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ (46′ Σκόνδρας), Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος (72′ Μπουκουβάλας), Μανθάτης, Σολτάνι (61′ Χαλκιαδάκης).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Μπουλούλης-Τσαπρούνης (75′ Φράγκος), Παπαργυρίου (57′ Καραγιάννης), Κουκόλης, Ασίγμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Αναστασόπουλος, Βουό (69′ Τσούκαλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαργυρίου, Σκόνδρας, Χαλκιαδάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
13′ Λάθος του Λίλα, ο Βουό πάσαρε στον Βασιλαντωνόπουλο, σουτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
14′ Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου μπλόκαρε ο Βελλίδης.
21′ Σουτ του Μπλάζιτς, άουτ.
24′ Σουτ του Κόντε, άουτ.
26′ Σουτ του Μπουλούλη πάνω από τα δοκάρια.
29′ Ο Γιάκος συνδυάστηκε με τον Κόντε, σούταρε στην περιοχή αλλά ο Μελίσσας απομάκρυνε σε κόρνερ.
33′ Ο Κόντε βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα, μετά από συνδυασμό με τον Γιάκο, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Λαμίας.
35′ Σουτ του Γιάκου πάνω από την εστία.
39′ Ο Βασιλαντωνόπουλος γύρισε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Βελλίδης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.
48′ Ο Γιάκος εκτέλεσε φάουλ, ο Ασίγκμπα απομάκρυνε με το κεφάλι σε κόρνερ.
49′ Κεφαλιά του Μαυροπάνου, ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του ΠΑΣ καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ασίγκμπα.
56′ Σουτ του Πίτι, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βελλίδης.
58′ Σουτ του Κόντε, πάνω στον Βασιλαντωνόπουλο και κόρνερ.
59′ Σουτ του Λίλα στο χέρι του Κοκούλη και νέες διαμαρτυρίες για πέναλτι.
64′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Μαυροπάνος με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας, μετά από κόρνερ του Ναδάλες, και η μπάλα στα δίχτυα!
67′ Σουτ του Χαλκιαδάκη ελάχιστα δίπλα από το «Γ» της εστίας του Μελίσσα.
70′ Σουτ του Πίτι, άουτ.
74′ Ο Τσούκαλος σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Τζημόπουλο και βγήκε κόρνερ.
77′ ΓΚΟΛ! 1-1! Κεφαλιά του Τσούκαλου, μετά από φάουλ, ο Βελλίδης δεν μπόρεσε να την συγκρατήσει και η μπάλα περνάει την γραμμή!
79′ Σουτ του Χαλκιαδάκη, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
80′ Σέντρα του Γιάκου, ο Ασίγκμπα πρόλαβε και έβαλε το σώμα στο σουτ του Τζημόπουλου.
81′ Σουτ του Γιάκου, άουτ.
90′ Κοντινό πλασέ του Μαυροπάνου εν κινήσει, έσωσε στην γωνία ο Μελίσσας.
90’+3′ Γυριστό σουτ του Γιάκου ο Μελίσσας έδιωξε εντυπωσιακά.
90’+4′ Σουτ του Κόντε άουτ