Μπορούσε το διπλό ο ΠΑΣ- Ισοπαλία στο Χαριλάου

Ένα πολύ δύσκολο έργο είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα του στη Super League, αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις και έμεινε όρθιος.

Κόντρα στον Άρη, ο οποίος μετρούσε δύο νίκες σε ισάριθμα ματς, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη μετά από κάτι παραπάνω από έξι μήνες χωρίς επίσημο, κατάφερε να πάρει τον βαθμό με 2-2 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ενώ θα μπορούσε με λίγη περισσότερη προσοχή να πάρει το διπλό κόντρα σε έναν αντίπαλο πιο αγωνιστικά έτοιμο!
Οι κυανόλευκοι έδειξαν καλά στοιχεία, ήταν μαχητικοί, αλλά πλήρωσαν κάποιες στιγμές αδράνειας.

Εξαιρετικός στο α’ ημίχρονο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε ένα εξαιρετικό α’ ημίχρονο. Είχε ενθουσιασμό στο παιχνίδι και έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο.
Καλοστημένος και με παίκτες που ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν, κατάφερε να πάρει ισχυρό προβάδισμα με τα τέρματα του Νάουμετς στο 15ο και του Παντελάκη στο 22ο.
Μετά το 0-2, ο ΠΑΣ υποχώρησε και ο Άρης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων κυνηγώντας τη μείωση του σκορ.
Από τα πλάγια ο Μπερτόλιο και ο Φετφατζίδης δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις τις οποίες εξουδετέρωσαν η άμυνα και ο Χουτεσιώτης.

Κόστισε η κακή επανεκκίνηση

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε από τα πρώτα λεπτά. Μία αδράνεια της άμυνας επέτρεψε στον Άρη να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που άλλαξε τα δεδομένα. Ο Φετφατζίδης βρέθηκε αμαρκάριστος και μείωσε σε 1-2 στο 48ο, και έβαλε «φωτιά» στην αναμέτρηση.
Η ομάδα που έχει περισσότερα παιχνίδια και είναι πιο έτοιμη ήταν ο Άρης ο οποίος στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική απραξία του ΠΑΣ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 67ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.
Ο Αργύρης Γιαννίκης ανακάτεψε την τράπουλα και ο ΠΑΣ ισορρόπησε και βγήκε με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ αλλά το παιχνίδι δεν έκρυβε άλλες συγκινήσεις.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Δημήτρης Μαυρουδής (Ηρακλείου), Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Τέταρτος: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)
Παρατηρητής:
VAR: Στέφανος Κουμπαράκης
AVAR: Μιχαήλ Καρσιώτης
Παρατηρητής: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φετφατζίδης, Κάστρο, Καρτάλης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τζέγκο, Ρόουζ, Μαντσίνι, Πίρσμαν
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Γκάνεα, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς (46′ Τζέγκο), Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα (65′ Μαντσίνι), Γκάμα, Μπερτόλιο (77′ Μάνος), Φετφατζίδης, Λόπεζ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Σιόντης, Καρτάλης (63′ Ντομίγκεθ), Παμλίδης (86′ Λιάσος), Νάουμετς (46′ Κάστρο), Κρίζμαν, Λεό (56′ Λώλης).

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
6′ Συρτό διαγώνιο σουτ του Πίρσμαν, άουτ.
8′ 1-2 του Καρτάλη με τον Παμλίδη, μακρινό σουτ άουτ.
10′ Ο Χουτεσιώτης απομάκρυνε προσπάθεια του Μπερτόλιο λίγο έξω από την περιοχή.
15′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Νάουμετς το σουτ λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα στη γωνία του Κουέστα και στα δίχτυα!
18′ Σουτ του Γκάμα, κόντραρε στα σώματα η μπάλα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
19′ Σουτ του Φετφατζίδη στην περιοχή, απομάκρυνε στη γωνία ο Χουτεσιώτης.
20′ Φάουλ του Ματίγια από διαγώνια θέση, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21′ Σέντρα του Πίρσμαν, ο Γκάνεα έδιωξε σε κόρνερ.
22′ ΓΚΟΛ! 0-2! Από κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Εραμούσπε στο δεύτερο δοκάρι, και ο Παντελάκης πάνω στη γραμμή ανενόχλητος σκόραρε!
24′ Ο Σάλιακας απομάκρυνε επικίνδυνη σέντρα του Φετφατζίδη από πλάγια.
29′ Μονοκόμματο σουτ του Ρόουζ, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
34′ Ο Μπερτόλιο μπήκε στην περιοχή, σέντραρε και απομάκρυνε ο Εραμούσπε και στη συνέχεια νέα σέντρα μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
41′ Από κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Κρίζμαν στο πρώτο δοκάρι, άουτ.
42′ Κάθετη πάσα για τον Λέο, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Κουέστα.
45′ Φάουλ του Ματίγια, απομάκρυνε με τις γροθιές ο Χουτεσιώτης.
45’+1′ Φάουλ του Γκάμα λίγο έξω από την περιοχή, άουτ.
47′ Διαγώνιο σουτ του Ρόουζ, σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης.
48′ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Φετφατζίδης βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και με σουτ μείωσε το σκορ!
53′ Σέντρα του Γκάμα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
62′ Ο Μπερτόλιο στην περιοχή πήγε να κάνει σουτ στην κίνηση αλλά «έπιασε» αέρα
67′ ΓΚΟΛ! 2-2! Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, η μπάλα στο «παραθυράκι»!
72′ Φάουλ του Φετφατζίδη απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης με γροθιές.
84′ Σουτ του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Κουέστα.
85′ Σουτ του Γκάμα, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
90’+3′ Φάουλ του Κρίζμαν στο ημικύκλιο, στο τοίχος η μπάλα.
90’+5′ Φάουλ του Ματίγια, άουτ.