Άνετα ο ΠΑΣ 4-1 την Κέρκυρα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Κέρκυρα, και έκανε το καθήκον του παίρνοντας μία ακόμη νίκη για την 20η αγωνιστική της Super League 2, κρατώντας τη διαφορά ασφαλείας από την 2η θέση.

Το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής παρά τη φιλότιμη προσπάθεια της φιλοξενούμενης.

Στο ρελαντί… τρία γκολ!

Ο ΠΑΣ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο α’ ημίχρονο και απέναντι στην Κέρκυρα που κατέβηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς, και ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των «κυανόλευκων».
Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς στο 19ο με εκτέλεση πέναλτι του Παμλίδη.
Ο Ελευθεριάδης σημείωσε με το 2-0 στο 38ο με σουτ στην περιοχή.
Η Κέρκυρα εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του ΠΑΣ, και μείωσε στο 40ο σε 2-1 με τον Ντε Βίντερ.
Όμως ο Κρίζμαν αποκατέστησε την τάξη στο 42ο , «γράφοντας» το 3-1.

goal 1 0 kerkyra

Κατέβασε ταχύτητα αλλά πρόσφερε θέαμα…

Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να κατέβασε ταχύτητα, αλλά ήταν και πάλι επικίνδυνος επιθετικά, όπου είχε σημαντικές ευκαιρίες και δοκάρι με τον Νικολιά.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 4-1 στο 76ο με πέναλτι του Παμλίδη.

Διαιτητής: Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας) – Κοκμοτός (Δωδενανήσου)
4ος: Πουλικίδης (Δράμας)
Παρατηρητής: Στρατούδης (Έβρου)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Περιστερίδης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Σεργκελασβίλι (65′ Πήλιος), Αποστολόπουλος, Σιόντης, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (74′ Νικολιάς), Λεό, Παμλίδης (78′ Ξύδας), Κρίζμαν.
ΚΕΡΚΥΡΑ: Παγκράτης, Παναγιωτούδης, Ζερβόπουλος, Γκίτσης, Βλάχος, Τσεντλίσβιλι, Γκασίδης (52′ Σπίτζος), Γεωργακόπουλος, Ντε Βίντερ (79′ Νικολούδης), Μίσκου, Καρακώστας (62′ Λεπενιώτης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παντελάκης, Τσεντλίσβιλι, Σπίτζος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
2′ Από κόρνερ του Σεργκελασβίλι, κεφαλιά του Σκόνδρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
6′ Ο Κρίζμαν βρήκε στον Ελευθεριάδη στην περιοχή, το ανάποδο ψαλίδι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
14′ Ακυρώθηκε γκολ του Ελευθεριάδη ως οφσάιντ μετά από πάσα του Παμλίδη.
17′ Κεφαλιά του Λεό άουτ.
18′ Χέρι του Γκίτση στην περιοχή, πέναλτι.
19′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Παμλίδης δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα!
22′ Σουτ του Αποστολόπουλου, απέκρουσε σε κόρνερ ο Παγκράτης.
22′ Τακουνάκι του Λεό, ο Παντελάκης το σουτ, με τα πόδια απομάκρυνε ο Παγκράτης.
23′ Σέντρα του Σκόνδρα, μπλόκαρε ο Παγκράτης.
38′ ΓΚΟΛ! 2-0! Συνδυασμός Παμλίδη-Κρίζμαν, ο Ελευθεριάδης μέσα στην περιοχή το σουτ και ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τέρματα!
40′ ΓΚΟΛ! 2-1! Λάθος της άμυνας, ο Ντε Βίντερ με πλασέ στην περιοχή μείωσε!
42′ ΓΚΟΛ! 3-1! Σέντρα του Αποστολόπουλου, προβολή του Κρίζμαν και η μπάλα στα δίχτυα!
54′ Προσπάθησε να κάνει την προβολή ο Κρίζμαν, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Παγκράτη.
60′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μίσκου στην περιοχή, πέρασε ανεκμετάλλευτο από τον Ντε Βίντερ.
68′ Σουτ του Παμλίδη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
69′ γύρισμα του Πήλιου, δεν πρόλαβε ο Λέο στη μικρή περιοχή.
71′ Ο Περιστερίδης μπλόκαρε σουτ του Γεωργακόπουλου.
75′ Ανατροπή του Αποστολόπουλου από τον Σπίτζο, πέναλτι.
76′ ΓΚΟΛ! 4-1! Ο Παμλίδης ήταν εύστοχος στο πέναλτι!
88′ Δοκάρι σε σουτ του Νικολιά εξώ από την περιοχή.