Έλειψε η εμπειρία

Στιγμιότυπο: Ο Μπουρούσης καθησυχάζει τον αναστατομένο Αγραβάνη.

Η Εθνική-αγαπημένη-Ελλάδος μπάσκετ, δεν κατάφερε σήμερα να νικήσει την Κροατία και συνεπώς αποκλείστηκε στον ημιτελικό του προολυμπιακό τουρνουά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η αρχή της ομάδας ήταν απαράδεκτη, και μάλιστα σε ένα σημείο του αγώνα ο πίνακας του αγώνα έγραφε σκορ 13-37 υπέρ των Κροατών. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα  ανέβασε ρυθμούς, έδειξε πάθος, έσφιξε την άμυνά της και κατάφερε να μειώσει αυτή την διαφορά των 24 πόντων. Σε κάποιο σημείο το σκορ έφτασε 45-46 (με καθοριστική βοήθεια του Στράτου Περπέρογλου) και έπειτα πέρασε μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, η έλλειψη εμπειρίας (εκτός από τον Μπουρούση , Κουφό, Καλάθη και τον Περπέρογλου όλοι οι υπόλοιποι είναι νέοι)και τα πολλά λάθη την Εθνικής μας ομάδας, “βοήθησαν” την ομάδα της Κροατίας να νικήσει τελικά με 61-65. Παράγοντες που συντέλεσαν στην σημερινή ήττα, ήταν σίγουρα η “απώλεια” του Νικ Καλάθη αφού νωρίς στο πρώτο ημίχρονο μάζεψε τρία φάουλ και τέθηκε “νοκ άουτ” για αρκετό χρόνο από τον προπονητή του για να τον προστατέψει. Συνδυαστικά με την κακή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο (9π. σε 34′), την  σταθερή αστοχία της ομάδας από το τρίποντο (8/34 δηλαδή 24%) και όπως είπαμε τα πολλά λάθη της εθνικής, η ομάδα ηττήθηκε και να έμεινε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων. Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με δηλώσεις του ανέλαβε την ευθύνη της κακής του εμφάνισης. Υποστήριξε πως ο λόγος της ήττας ήταν η απειρία των νέων παιδιών που έχει αυτή ομάδα και υποσχέθηκε πως του χρόνου θα ξανά-επιστρέψει στην εθνική στα πλαίσια του Eurobasket για να πάρει το αίμα του πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 34-44, 49-52, 61-66.