Εδώ είναι.. Ζωσιμάδες-Νίκη του ΠΑΣ επι του Άρη

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, γιόρτασε με πολύ σπουδαία νίκη, την επιστροφή του στο «Ζωσιμάδες» για πρώτη φορά φέτος. Το γήπεδο φόρεσε τα γιορτινά του και δεν θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερη εξέλιξη, να συνοδευτεί από νικηφόρο αποτέλεσμα κόντρα σε υπολογίσιμο αντίπαλο.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, παίζοντας ψυχωμένα και αποφασιστικά, έφτασε στην επικράτηση με 1-0 επί του δυνατού φέτος Άρη ο οποίος μέτραγε «3 στα 3» στην αρχή.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε άριστα στην διαχείριση του ματς, και μετά το διπλό στη Ριζούπολη, διπλασίασε τις νίκες στο πρωτάθλημα.

Γρήγορος ρυθμός και φάσεις στο Α’

Μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο εικοσάλεπτο, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Ο Άρης είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι από τον Ματέο Γκαρσία, στην εξέλιξη της φάσης ο Βιδάλ βγήκε τετ-α-τετ αλλά πλάσαρε πάνω στον Κουέστας.

Ο Λεό «καθαρίζει» και πάλι

Στην επανάληψη οι ομάδες έριξαν περισσότερο το βάρος στην τακτική και δεν υπήρχε ο γρήγορος ρυθμός του πρώτου 45λεπτου. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλύτερα το ματς και ευτύχησαν να βρουν δίχτυα στο 65′. Ο Λεό βρήθηκε στην περιοχή, το σουτ του κόντραρε στον Δεληζήση ο οποίος σκόραρε σε βάρος της ομάδας του.

Ο Άρης απείλησε στο φινάλε με τον Δεληζήση ο οποίος προσπάθησε να εξιλεωθεί αλλά το πλασέ του βγήκε άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ο Ευάγγελος Γρατσάνης από τα Τρικάλα.
Βοηθοί ο Αθανάσιος Κολιονάσιος (Αιτ/νιας) και ο Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτ/νιας).
Τέταρτος διαιτητής ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) και παρατηρητής ο Ιωάννης Σπυρογιώτης (Φθιώτιδας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Βιδάλ (89′ Σιόντης), Νικολιάς, Μυστακίδης (63′ Κρίζμαν), Λεό (75′ Αθανασιάδης).
ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κολάσο, Τζανακάκης, Μπάσα (81′ Σιώπης), Ματίγια, Γκαρσία (80′ Μαρτίνες), Γκάμα, Ντιγκινί (80′ Ναζλίδης), Γιουνές.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρούνο Γκάμα, Βελλίδης, Σκόνδρας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
13′ Ο Βιδάλ έκλεψε την μπάλα αλλά δεν συνδυάστηκε καλά τον Λεό και χάθηκε η ευκαιρία να βγει επικίνδυνα ο ΠΑΣ στην κόντρα.
19′ Μετά από συνδυασμό με τον Νικολιά, σουτ του Μυστακίδη πάνω από τα δοκάρια.
29′ Σουτ του Ματέο Γκαρσία στο οριζόντιο δοκάρι.
29′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα αλλά ο Βιδάλ σούταρε αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε.
30′ Σουτ υπό πίεση του Μυστακίδη πάνω από τα δοκάρια.
31′ Σουτ του Κολάσο, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
34′ Φάουλ του Γκαρσία πάνω στο τείχος.
36′ Σουτ του Μπρούνο Γκάμα άουτ.
39′ Αντεπίθεση του ΠΑΣ. Ο Βιδάλ βρήκε τον Νικολιά, σουτ αλλά ο Κουέστα απέκρουσε.
64′ Ο Μπάσα σούταρε από μακριά, στην αγκαλιά του Βελλίδη.
65′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο ΠΑΣ! Ο Λεό στην περιοχή σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση και η μπάλα στα δίχτυα!
70′ Σουτ του Βιδάλ, άουτ.
71′ Ο Τζανακάκης έκοψε τελευταία στιγμή σέντρα του Μπουκουβάλα στον Λεό που ετοιμάζονταν να σουτάρει.
79′ Ο Κουέστα πρόλαβε μπαλιά του Κρίζμαν στον Αθανασιάδη.
80′ Φάουλ του Κολάσο πάνω από την εστία.
83′ Από φάουλ του Βιδάλ, κεφαλιά του Κρίζμαν πάνω από τα δοκάρια.
84′ Φάουλ του Ματίγια, κεφαλιά του Δεληζήση άουτ.
86′ Σουτ του Μπρούνο Γκάμα απέκρουσε ενστικτωδώς ο Βελλίδης, στην εξέλιξη της φάσης υπήρξε φάουλ στον Τζημόπουλο.
90’+1′ Σουτ του Ναζλίδη, άουτ.
90’+3′ Ο Δεληζήσης πήρε την μπάλα στην περιοχή, ο Βελλίδης γλίστρησε, αλλά το πλασέ κατέληξε άουτ.