Εξασφαιρος ο ΠΑΣ στη Χαλκιδική

Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν η επίσκεψη στο γήπεδο της Τρίγλιας Χαλκιδικής για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Με ανατροπή και με τελικό σκορ 6-1 επί του τυπικά γηπεδούχου Απόλλωνα Πόντου, οι «κυανόλευκοι» πήραν τη νίκη και έχουν πλέον το μυαλό τους στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα την επόμενη Κυριακή στο «Ζωσιμάδες».
Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκε ο ΠΑΣ. Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο που έληξε με 1-0 υπέρ του Απόλλωνα, και ένα δεύτερο καταιγιστικό που… αποκατέστησε την τάξη!

Υπνωτισμένος…

Σαν υπνωτισμένος έπαιξε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο. Αν και ξεκίνησε δυνατά, στην συνέχεια φάνηκε να αποσυντονίζεται όταν έφυγε τραυματίας από το παιχνίδι ο Ξύδας.
Μία επίθεση, ένα γκολ για τον γηπεδούχο Απόλλωνα με ψηλοκρεμαστό σουτ του Τσιάτα στο 27ο.
Πέρασαν αρκετά λεπτά μέχρι να συνέλθει ο ΠΑΣ από το σοκ. Οι κυανόλευκοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και είχε πολύ καλή στιγμή με διπλή προσπάθεια του Γώγου.

Σοβαρεύτηκε και… γάζωσε!

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έπρεπε. Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη ήταν όσο σοβαροί απαιτούσε ο αγώνας και έκαναν περίπατο.
Έστρωσαν τη μπάλα κάτω και ήταν υπόθεση λίγων λεπτών για να έρθει η ανατροπή.
Ο εκτελεστής Λεό με δύο προσωπικά γκολ στο 53ο και το 54ο αποκατέστησε την τάξη.
Με το 1-2 στο σκορ ο ΠΑΣ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κρίζμαν με διαγώνιο σουτ στο 59ο σημείωσε το 1-3.
Ακολούθησε το πρώτο γκολ του Χρήστου Ελευθεριάδη στο 65ο για το 1-4.
Το 1-5 σημείωσε ο Κρίζμαν στο 79ο. Ο Κροάτης σε μεγάλη μέρα πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο 89ο για το 1-6 στον μεσημεριανό περίπατο του πρωτοπόρου της SL2!

Διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Γιάντσης (Ημαθίας) – Παπαδάκης (Ημαθίας)
4ος: Μέγας (Πιερίας)
Παρατηρητής: Κρίκης (Τρικάλων)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Μαλέσιος, Δαλιανόπουλος, Φράγκος, Τουρσίδης, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Τσουμάνης, Χριστοδούλου, Τσιάτας, Χατζηκωνσταντίνου, Χατζηαθανασίου.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (46′ Οικονομόπουλος), Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Γώγος, Σιόντης, Κάστρο, Νικολιάς, Ξύδας (24′ λ.τ Παμλίδης), Λέο (71′ Νάουμετς), Κρίζμαν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παμλίδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
5′ Ο Ξύδας στην περιοχή, άουτ.
6′ Σουτ του Κρίζμαν πάνω στον Χατζηαθανασίου.
12′ Σουτ του Σιόντη, άουτ.
15′ Γύρισμα του Κρίζμαν στο πρώτο δοκάρι, δεν μπόρεσε να πλασάρει ο Λέο, σέντρα του Οικονομόπουλου, ο Μπουκουβάλας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.
27′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Τσιάτας με ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ!
34′ Γυριστό σουτ του Κρίζμαν, μπλόκαρε ο Μαλέσιος.
40′ Σουτ του Τσιάτα, άουτ.
44′ Κόρνερ του Νικολιά, κεφαλιά του Γώγου, η μπάλα πάνω σε αμυντικούς στη γραμμή του τέρματος, νέο σουτ του Γώγου, και πάλι πάνω στους αμυντικούς.
53′ ΓΚΟΛ! 1-1! Στρώσιμο της μπάλας από τον Παμλίδη, πλασέ του Λέο η μπάλα στα δίχτυα!
54′ ΓΚΟΛ! 1-2! Γύρισμα του Κρίσμαν στον Λέο, πλασέ και η μπάλα και πάλι στα δίχτυα! Ανατροπή του σκορ!
59′ ΓΚΟΛ! 1-3!Ο Κρίζμαν έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και με διαγώνιο σουτ το τρίτο γκολ του ΠΑΣ!
65′ ΓΚΟΛ! 1-4! Ο Ελευθεριάδης σημείωσε το πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΠΑΣ, με κοντινό σουτ ύστερα από ασθενή απόκρουση του Μαλέσιου σε προσπάθεια του Κρίζμαν!
79′ ΓΚΟΛ! 1-5! Σέντρα του Ελευθεριάδη, κεφαλιά του Κρίζμαν και η μπάλα γκολ!
86′ Σουτ του Αναστασιάδη από το ημικύκλιο αουτ.
89′ ΓΚΟΛ! 1-6! Λάθος του Μαλέσιου, ο Κρίζμαν πλάσαρε και σκόραρε. Τρίτο προσωπικό γκολ του Κροάτη.
90’+3′ Σουτ του Ελευθεριάδη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.