Ντέρμπι στα… χαρτιά- 5-1 ο ΠΑΣ τον Απόλλωνα

Είναι ωραία στο +7! Ένας ΠΑΣ Γιάννινα μαγεία στο «Ζωσιμάδες» και μόνο ντέρμπι κορυφής δεν ήταν το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, κρατούσε την καλύτερη εμφάνιση για το μεγάλο ραντεβού, και διέλυσε με πειστική εμφάνιση πρωταθλητή με το εμφατικό 5-1 τον αντίπαλο του!

Ο ΠΑΣ έδειξε ότι δεν ανήκει στην Super League 2! Είναι ομάδα για τη μεγάλη κατηγορία και από λάθος βρίσκεται εδώ!
Τι να αναφέρει κανείς για το ματς; Η εικόνα μιλούσε από μόνη της. Οι «κυανόλευκοι» έπαιξαν σαν βγαλμένοι από όνειρο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον βασικό αντίπαλο για την άνοδο.

Παράσταση για έναν ρόλο!

Άριστα 10 πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο. Τακτικά ο Αργύρης Γιαννίκης έκανε ματ στον Μπάμπη Τεννέ στη μάχη των πάγκων, και ο ΠΑΣ Γιάννινα μετέτρεψε το ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο.
Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι «κυανόλευκοι» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έδειξαν άγριες διαθέσεις και έκλεισε στα καρέ τον Απόλλωνα.
Το σκορ άνοιξε στο 10ο ο Παντελάκης με κεφαλιά στην περιοχή από κόρνερ του Καρτάλη, βάζοντας «φωτιά» στο «Ζωσιμάδες».
Στο 33ο η μάχη του αέρα κερδήθηκε και πάλι από τον ΠΑΣ ο οποίος έφτασε στο 2-0 με κεφαλιά του Σκόνδρα μετά από κόρνερ του Αποστολόπουλου και γέμισμα του Παμλίδη.
Το πάρτι συνεχίστηκε στο 41ο με τον δείκτη του σκορ να γράφει 3-0! Δυνατό σουτ του Λεό, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε ασθενώς, και ο Παμλίδης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά!
Ο ΠΑΣ είχε και άλλες καλές στιγμές στο πιο γεμάτο και καλύτερο ημίχρονο του φέτος.

goal skondras

Το πόδι στο γκάζι και στο β’

Στην επανάληψη θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει ότι οι ρυθμοί θα έπεφταν.
Όμως έγινε το αντίθετο! Και μπορεί ο Απόλλωνας να αναθάρρυνε με τη μείωση σε 3-1 με πέναλτι του Φατιόν στο 52ο, όμως ο ΠΑΣ ήταν ασταμάτητος και χωρίς όρεξη για αστεία.
Το γκολ των φιλοξενούμενων λες και αγρίεψε τους παίκτες του Γιαννίκη οι οποίοι συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα.
Δύο εκπληκτικά γκολ στο 62ο με τον Κρίζμαν, και το 81ο όπου χάθηκε η μπάλα με τον συνδυασμό ανάμεσα σε Παμλίδη και Λεό, και το εντυπωσιακό τελείωμα του Γάλλου, ήταν ότι καλύτερο για μία γεμάτο θέαμα απόγευμα!

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής) – Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
4ος: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

goal pamli

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Κάστρο (46′ λ.τρ. Λιάσος), Καρτάλης (75′ Ελευθεριάδης), Παμλίδης, Κρίζμαν, Λεό (83′ Νικολιάς).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας (34′ Ιωαννίδης), Λαρέα, Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Βιτλής, Φατιόν, Μπλάζιτς (76΄Γκίνο), Κολλ, Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι (60′ Βάρκας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κρίζμαν, Φατιόν, Μπλάζιτς, Κολλ, Μονεμβασιώτης (στον πάγκο), Καρτάλης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

3′ Ο Κρίζμαν μπήκε από πλάγια και σέντραρε, με προβολή ο Φατιόν έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.
5′ Ο Μπουκουβάλας τροφοδότησε στην περιοχή τον Λεό ο οποίος δεν έπιασε καλά την μπάλα για το πλασέ, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την μπάλα σε μπέρδεμα του Ζησόπουλου με τον Αναγνωστόπουλο.
10′ ΓΚΟΛ! 1-0! Από κόρνερ του Καρτάλη, ο Παντελάκης με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας, άνοιξε το σκορ!
14′ Σουτ του Μπεντινέλι, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
20′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, κεφαλιά του Κάστρο, άουτ.
21′ Αδύναμη κεφαλιά του Μαρκόφσκι, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
25′ Γύρισμα του Κρίζμαν μέσα στην περιοχή, σουτ στην κίνηση του Παμλίδη, πάνω στο σώμα του Κάστρο η μπάλα.
33′ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Σκόνδρας με κεφαλιά στην περιοχή από κόρνερ του Αποστολόπουλου και πάσα του Παμλίδη, διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΣ!
34′ Σέντρα του Λεό, ο Τσαμπούρης γύρισε με το κεφάλι στον Αποστολόπουλο.
39′ Σουτ του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.
40′ Σουτ του Ιωαννίδη, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
41′ ΓΚΟΛ! 3-0! Σουτ-κεραυνός του Λεό, μπλόκαρε ασθενώς ο Αναγνωστόπουλος και από κοντά ο Παμλίδης στην επαναφορά πλάσαρε για το 3-0!
45’+1′ Σέντρα του Καρτάλη, ο Βιτλής απομάκρυνε σε κόρνερ.
48′ Ο Παμλίδης μπήκε από πλάγια σέντραρε, αλλά ο Ζησόπουλος απομάκρυνε.
50′ Σουτ του Καρτάλη, σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος.
51′ Σουτ του Μπεντινέλι, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Καρτάλη, πέναλτι.
52′ ΓΚΟΛ! 3-1! Ο Φατιόν από την άσπρη βούλα μείωσε το σκορ!
56′ Φάουλ του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Ζησόπουλου, κόρνερ.
59′ Φάουλ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.
60′ Ο Κρίζμαν τροφοδότησε τον Λεό ο οποίος ανακόπηκε από τον Μπλάζιτς.
60′ Ο Παμλίδης βρήκε τον Κρίζμαν στην περιοχή, το πλασέ ανέκοψε σε κόρνερ ο Τσαμπούρης.
62′ ΓΚΟΛ! 4-1! Ο Λεό την ασίστ, πλάσε του Κρίζμαν και η μπάλα στα δίχτυα!
63′ Σουτ του Κολλ στη γραμμή της περιοχής, πάνω σε αμυντικούς.
64′ Σουτ του Λιάσου πάνω από τα δοκάρια.
69′ Σουτ του Μπουκουβάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
73′ Ο Μπλάζιτς ανέκοψε τον Λεό στην περιοχή.
77′ Ο Λεό στην περιοχή δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια και πέρασε άουτ.
80′ Κεφαλιά του Κρίζμαν η μπάλα βρήκε στον Βιτλή και κατέληξε κόρνερ.
81′ ΓΚΟΛ! 5-1! Χάθηκε η μπάλα στον συνδυασμό του Λεό με τον Παμλίδη, ο Γάλλος εκτέλεσε και η μπάλα στα δίχτυα!
87′ Σουτ του Ελευθεριάδη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
89′ Σουτ του Κρίζμαν με διπλή προσπάθεια ο Αναγνωστόπουλος.
90′ Προβολή του Λαρέα, άουτ.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Στο «Ζωσιμάδες» ο Άντι Λίλα ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση της πρώην ομάδας του.
– Ενοχλήσεις ένιωσε ο Κάστρο και αποχώρησε στο ημίχρονο από τον αγωνιστικό χώρο.
– Υπό ανοιξιάτικες καιρικές συνθήκες διεξήχθη ο αγώνας.