Πάρτι του ΠΑΣ στο “Κλεάνθης Βικελίδης”- Διέλυσε τον Άρη

Απλά μαγεία! Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν μία ομαδάρα που έκανε πάρτι στο “Κλεάνθης” Βικελίδης” συντρίβοντας με 5-0 τον Άρη!

Γράφτηκε ιστορία το Σάββατο 20 Νοεμβρίου με τον ΠΑΣ Γιάννινα να θριαμβεύει και να παίρνει μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του με βάση τον αντίπαλο και την έκταση του σκορ! Και όλα αυτά εκτός έδρας!

Με δημιουργό τον Πίρσμαν και χωρίς να υστερήσει κανένας, οι Ηπειρώτες έκαναν φύλλο και φτερό τον Άρη και έδειξαν ότι αν βρεθούν στην ημέρα τους, μπορούν να νικήσουν οποιονδήποτε!

Τόσο η αμυντική λειτουργία, όσο και επιθετικά ο ΠΑΣ ήταν άριστος και έκανε άπαντες να τρίβουν τα μάτια τους!

Τον αιφνιδίασε και τον… μπλόκαρε!

Σαν κομάντο χτύπησε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο. Διαβασμένη η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά, κράτησε κάθε κίνδυνο μακριά από την εστία του Λοντίγκιν, ενώ κατάφερε να βρει και δίχτυα σε καίρια σημεία.

Μόλις στο 5ο ο Σνάιντερ «πάγωσε» το «Κλεάνθης Βικελίδης» με κεφαλιά από συστημένη πάσα του Σάλιακα.

Οι κίτρινοι προσπάθησαν στη συνέχεια να κλείσουν στα καρέ τους Ηπειρώτες και άσκησαν πίεση χωρίς όμως να έχουν την κλασική ευκαιρία.

Ο ΠΑΣ όμως ήταν επικίνδυνος στην κόντρα και στο 35ο ο Πίσρμαν έβγαλε με κάθετη πάσα τον Μιλιντσεάνου ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2 παρά την προσπάθεια του Κουέστα.

Και το πάρτι συνεχίστηκε στο β’!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα όχι μόνο δεν έριξε τον ρυθμό στην επανάληψη αλλά ήταν… καταιγίδα!

Με ένα γρήγορο 0-3 από τον Περέα μετά από ασίστ του Πίρμαν στο 54ο, όλα έγιναν πιο απλά! Και το παιχνίδι έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα! Και αυτό γιατί όχι μόνο δεν επέτρεψε στον Άρη να ελπίζει τουλάχιστον σε βαθμό, αλλά όσο περνούσαν και τα λεπτά η νίκη μετατράπηκε σε θρίαμβος.

Στο 69ο υποδείχτηκε μέσω VAR πέναλτι σε χέρι του Εντιαγέ και το οποίο ο σπεσιαλίστας Εραμούσπε μετέτρεψε σε γκολ για το 0-4!

Ο Μορέιρα σκόραρε με σουτ με το αριστερό στο 85ο για το 0-5!

Ο Περέα στις καθυστερήσεις εξέθεσε την άμυνα του Άρη αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με ένα έκτο γκολ!

Διαιτητής: Roi Reinshreiber (Ισραήλ)

Βοηθοί: David Bitton (Ισραήλ) – Sagy Metzamber (Ισραήλ).

Τέταρτος διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής VAR: Ziv Adler (Ισραήλ)

Διαιτητής AVAR: Βασίλειος Νικοκαλάκης (Λασιθίου)

Παρατηρητής: Εμμανουήλ Ταπαντζάς (Θράκης)