Παραμένει ζωντανό το όνειρο του Στέφανου Ντούσκου για το Τόκιο

Μπορεί η πρόκριση στον τελικό να ήταν εξαρχής εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση για τον Στέφανο Ντούσκο, όμως ο Πρωταθλητής του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων έδωσε σκληρή μάχη απέναντι στα μεγαθήρια τις διεθνούς Κωπηλασίας κατά τον ημιτελικό του Σκιφ Ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Λινζ της Αυστρίας.
Ο Στέφανος, παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία U23 και νεαρότερος όλων των αντιπάλων του, πήρε την 6η θέση με χρόνο 7.25.38. Αγωνιζόμενος πλέον στον μικρό τελικό της ερχόμενης Κυριακής, θα προσπαθήσει να κατακτήσει μία από τις τρεις πρώτες θέσεις προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Υπενθυμίζεται ότι στο Λινζ θα δοθούν εννέα εισιτήρια για την Ολυμπιάδα του 2020.
Απευθείας πρόκριση γι’ αυτήν και για τον μεγάλο τελικό του Σκιφ πήραν οι Σινεκ (Τσεχία ) 6.57.10, Γκρισκόνις (Λιθουανία) 6.58.13 και Μπορχ (Νορβηγία) 7.00.36. Μαζί με τον Ντούσκο στο μικρό τελικό θα αγωνιστούν από τη σειρά του οι Μαρτιν (Κροατια) 7.04.63 και Βεγκρίσκι (Πολωνία) 7.10.61.