ΠΑΣας στο Περιστέρι- Μεγάλο διπλό

Με μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του, ο ΠΑΣ Γιάννινα άλωσε το Περιστέρι, και προσγείωσε ανώμαλα τον φορμαρισμένο Ατρόμητο.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, ήταν εντυπωσιακή, διαβασμένη, καλοδουλεμένη και πήρε το δεύτερο της διπλό στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 0-2.

Βρήκε το γκολ στο α’

Μετά από ένα μοιρασμένο παιχνίδι στο α’ ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα Car.gr ήταν αυτός που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.
Αρχικά ο Ατρόμητος «λαχτάρισε» τον Χουτεσιώτη με σουτ του Μανούσου στο οριζόντιο δοκάρι πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή και σε κεφαλιά του Μπουσούλατζιτς στο 34ο, αλλά μέχρι εκεί καθώς ο ΠΑΣ έκλεισε τους διαδρόμους στη συνέχεια.
Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με Κάργα στο 7ο και στο 14ο με τον Λεό, και έφτασαν στο 0-1 από μπαλιά του Παμλίδη στον Ελευθεριάδη στο 37ο, φάση που ελέγχτηκε και από το VAR.

Μία ομάδα στο γήπεδο

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα Car.gr, μπήκε αποφασισμένος και εξαφάνισε τον αντίπαλο του.
Δημιούργησε φάσεις και δεν κινδύνεψε στην άμυνα.
Ο Κάργας σημείωσε το 0-2 σε σουτ στην κίνηση στο 70ο από μπαλιά του Σάλιακα, και απλούστευσε τα πράγματα.
Σε γενικές γραμμές οι παίκτες του ΠΑΣ δεν έχασαν μονομαχία, και δείχνουν ότι η ομάδα έχει δουλέψει αρκετά.

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Ηλίας Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) – Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)
Τέταρτος διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτ/νιας)
Παρατηρητής: Χαράλαμπος Καρατζάς (Εύβοιας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γούτας, Ρισβάνης, Στρούγγης (46′ Τομάσεβις), Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Μπουσουλάτζιτς (69′ Ούμπιδες), Χαρίσης (46′ Σάλομον), Κωτσόπουλος (63′ Μάτιτς), Χριστοδουλόπουλος (76′ Γιακουμάκης), Μανούσος.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ Car.gr (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας (89′ Λιάσος), Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κάργας, Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης (46′ Λώλης), Καρτάλης (73′ Μπρένερ), Λεό, Παμλίδης (83′ Οικονομόπουλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρτάλης, Κάργας, Μπουσουλάτζιτς, Μάτιτς, Τομάσεβιτς, Λεό
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
1′ Σουτ του Μανούσου στο οριζόντιο δοκάρι.
5′ Κεφαλιά του Κωτσόπουλου, άουτ.
7′ Σουτ του Κάργα μέσα στην περιοχή, άουτ.
12′ Σουτ του Παμλίδη, απέκρουσε ο Γούτας.
14′ Από διαγώνια θέση, σουτ του Λεό, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
15′ Κεφαλιά του Κωτσόπουλου στο δεύτερο δοκάρι, άουτ.
23′ Σέντρα του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
34′ Γύρισμα του Μπουσουλάτζιτς, προβολή του Κάργα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
37′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Παμλίδης βρήκε τον Ελευθεριάδη στην περιοχή, πλάσε και ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ!
44′ Σουτ του Σάλιακα από διαγώνια θέση, σε κόρνερ έδιωξε ο Γιαννιώτης.
45′ Σουτ του Πίσρμαν άουτ.
45’+2′ Ο Ρισβάνης έκοψε μπαλιά προς τον Κάργα.
50′ Ο Ντομίγκεθ μπήκε στην περιοχή αλλά κόπηκε σε κόρνερ.
53′ Γύρισμα του Λεό από πλάγια, πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς ο Παμλίδης δεν μπόρεσε να μπει στη φάση.
56′ Ο Λεό βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε άουτ, αλλά είχε υποδειχτεί οφσάιντ όταν ολοκληρώθηκε η φάση.
58′ Ο Παμλίδης την ατομική ενέργεια, αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
58′ Ο Κυβρακίδης ανέκοψε τελευταία στιγμή γύρισμα του Λώλη στον Καρτάλη.
62′ Σουτ του Παμλίδη πάνω στον Γκαλβάο.
70′ ΓΚΟΛ! 0-2! Μπαλιά του Σάλιακα, ο Κάργας με σουτ στην κίνηση, στη γωνία σκοράρει!
72′ Σουτ του Ντομίνγκεθ, κόντραρε στον Γούτα η μπάλα και κατέληξε άουτ.
73′ Σουτ του Ντομίνγκεθ άουτ.
79′ Σουτ του Τομάσεβιτς, απέκρουσε ο Παντελάκης.
85′ Σουτ στην κίνηση του Κάργα, απέκρουσε δύσκολα ο Γιαννιώτης.
88′ Σουτ του Σάλομον, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
89′ Σέντρα του Μανούσου από πλάγια, άουτ.