ΠΑΣ Γιάννινα: Έμεινε στη μέση η επική ανατροπή

Έντονες συγκινήσεις αλλά και γλυκόπικρο φινάλε άφησε ο αγώνας του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ατρόμητο.

Εναλλαγές συναισθημάτων έφερε το 2-2 το οποίο ήρθε με εναλλαγή στο σκορ.
Ο ΠΑΣ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, άγγιξε την νίκη μετά από την 28η Οκτωβρίου, αλλά τελικά έμεινε με το βαθμό με αστείο γκολ στις καθυστερήσεις.
Κόντρα σε έναν δυνατό και επικίνδυνο αντίπαλο ο ΠΑΣ έπαιξε με τη φωτιά!
Στο 22′ ο ΠΑΣ είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Κόντε σε εκτέλεση φάουλ
Ο Ατρόμητος στο 43′ είχε σουτ του Ντάουντα στο κάθετο δοκάρι.
Στο 71′ με πέναλτι που αμφισβητήθηκε ο Ντάουντα με πέναλτι το 0-1!
Οι συγκινήσεις ήρθαν στο φινάλε όταν στο 87’ο Κόντε με πλασέ το 1-1 μετά από μπαλιά του Χαλκιαδάκη.
Στο 89′ ήρθε η ανατροπή σε 2-1 όταν ο Γιαννιώτης απέκρουσε ασθενώς σουτ του Σολτάνι και ο Μπετρά από κοντά σκόραρε!
Όμως στο 91′ τραγικό λάθος του Γιαννίκογλου από σουτ του Ντιγκινί ο Καρασαλίδης από κοντά ισοφάρισε. Αρκετά παράπονα άφησε η διαιτησία του Διαμαντόπουλου που πέρα από το πέναλτι που έδωσε οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν δόθηκε πέναλτι σε χέρι στην περιοχή.

Ήταν συναρπαστικό ματς

Ένα συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο επεφύλασσε η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητο, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται ελάχιστα λεπτά πριν από το σφύριγμα της λήξης, με τις δύο ομάδες να έρχονται τελικά ισόπαλες μες στο «Ζωσιμάδες» με 2-2, για την 18η αγωνιστική της Super League.
Το πρώτο 45λεπτο κύλησε χωρίς ουσία από τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να μην έχει ρυθμό και ευκαιρίες. Δύο μόνο σημαντικές στιγμές καταγράφηκαν σε 45 λεπτά παιχνιδιού, με ΠΑΣ και Ατρόμητο να έχουν από ένα δοκάρι.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά στο δεύτερο 45λεπτο, με τον ρυθμό να ανεβαίνει πολύ από το 60′ και μετά, με τους Περιστεριώτες να παίρνουν πρώτοι το προβάδισμα μετά από ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι που κέρδισαν, με τη συμπλήρωση ακριβώς 70 λεπτών. Ο Γιαννίκογλου κράτησε το αποτέλεσμα αυτό με δύο καίριες επεμβάσεις σε ένα τουλάχιστον πεντάλεπτο που υπήρχε έντονο πρεσάρισμα από πλευράς φιλοξενούμενων. Οι «κυανόλευκοι» αφού κατάφεραν να κρατήσουν αλώβητη την εστία, κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να σημειώσουν δύο τέρματα, για να έρθει το τραγικό λάθος του Γιαννίκογλου ακριβώς στο 90′, που έδωσε στην «εκπνοή» του παιχνιδιού τον βαθμό στους φιλοξενούμενους.

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

21′ Εκτέλεση φάουλ του Κόντε, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
43′ Ο Ντάουντα βγαίνει σε γρήγορη αντεπίθεση, σουτάρει, η μπάλα βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
44′ Ο Κόντε σουτάρει συρτά, η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
51′ Ο Γιαννούλης κάνει σέντρα-σουτ από αριστερά, βγάζει με δυσκολία ο Γιαννίκογλου.
54′ Μπαλιά του Κόντε στον Βιδάλ, ο δεύτερος με το αριστερό σουτάρει, η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω.
60′ Σουτ του Κόντε, η μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
66′ Μπαλιά του Σάκιτς στον Ντάουντα, ο δεύτερος εξ’ επαφής σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ατρομήτου.
70′ ΓΚΟΟΟΛ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ντάουντα, σε ανατροπή του Τζημόπουλου στον Μπουσούλατζιτς.
78′ Ο Βασιλακάκης βγαίνει σε γρήγορη αντεπίθεση, σουτάρει δυνατά, βγάζει πολύ δύσκολα ο Γιαννίκογλου .
87′ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Κόντε σουτάρει δυνατά από τα αριστερά, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ!
89′ Σουτ δυνατό του Κόντε από τα αριστερά, αποκρούει σε πρώτο χρόνο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων και ο Μπετρά στην επαναφορά με σουτ εξ’ επαφής στην κίνηση κάνει το 1-2!
90′ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Ατρόμητος βγαίνει σε αντεπίθεση, τραγικό λάθος του Γιαννίκογλου που στην προσπάθεια του να πιάσει τη μπάλα με τα χέρια την κλέβει αντίπαλος, ο οποίος κάνει τη σέντρα και ο Καρασαλίδης με σουτ εξ’ επαφής κάνει τα τελικό 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος από την Αρκαδία.
Βοηθοί ο Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας) και ο Δημήτριος Βεργέτης (Αρκαδίας).
Τέταρτος διαιτητής ο Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας) και παρατηρητής ο Ανάστασιος Κάκος (Κέρκυρας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης (54′ Σολτάνι), Αποστολόπουλος, Βιδάλ (79′ Μπετρά), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (63′ Χαλκιαδάκης), Κόντε.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς, Ούμπιδες (83′ Καρασαλίδης), Μάντζον, Νταουντά (81′ Βασιλείου), Ντιγκινί, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ρισβάνης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λίλα, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Γιάκος, Μπετρά
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Οδικώς ήρθε στα Γιάννινα ο Ατρόμητος ο οποίος την Δευτέρα θα ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη για το ματς κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

– Δεκάδες οπαδοί του Ατρόμητου ακολούθησαν την ομάδα του Περιστερίου.