ΠΑΣ Γιάννινα: “Αλλοιωμένη”… ανατροπή στα Πηγάδια και προβληματισμός

φωτο αρχείου

Με κεντρικό πρόσωπο… τον διαιτητή της αναμέτρησης , Μανούχο , ο ΠΑΣ ηττήθηκε στα Πηγάδια και παρά την βελτιωμένη εικόνα συνεχίζει να προβληματίζει.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη διεκδίκησε στα ίσια την νίκη την οποία ωστόσο στέρησε ο άρχοντας… του αγώνα αλλά και τα ατομικά λάθη των παικτών του.

Ο από μηχανής θεός… Βελλίδης και ο εκτελεστής Μυστακίδης

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς στη Ξάνθη. Ο διαιτητής κ. Μανούχος «είδε» πέναλτι σε πτώση του Μπρίτο από τον Αποστολόπουλο στο 7ο λεπτό. Ο Γέντρισεκ έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα, εκτέλεσε, αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε με τα πόδια και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Και αυτό γιατί έδωσε αυτοπεποίθηση και ψυχολογία στον ΠΑΣ, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε φανεί στον αγωνιστικό χώρο.

Το σκηνικό άλλαξε και η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, είχε ένα καταιγιστικό τρίλεπτο με οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Αθανασιάδη και σουτ του Αποστολόπουλου στο 19ο, και γκολ του Μυστακίδη στο 21ο.
Ο ΠΑΣ κατάφερε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης ως την ανάπαυλα.

Δεν μπορεί να νικήσει τους 14!

Στην επανάληψη αν και ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο, δεν μπόρεσε να νικήσει και τον Μανούχο! Τι έκανε ο άρχων του αγώνα; Ότι περνούσε από το χέρι του για να κερδίσει η γηπεδούχος! Φάουλ ανύπαρκτα, πολλές λανθασμένες αποφάσεις όλες κατά του ΠΑΣ! Και κάπου εκεί ποδοσφαιρική δικαιοσύνη δεν αποδόθηκε!

Πάντως η ΠΑΕ οφείλει να πάρει την αποψινή διαιτησία ως μήνυμα και να διαφυλάξει όπως μπορεί την ομάδα γιατί τίποτα δεν είναι τυχαίο…

Διαιτητής του αγώνα ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας) με βοηθούς τους Ηλία Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Μαρία Δέτση (Αθηνών).
Τέταρτος διαιτητής ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) και παρατηρητής ο Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (57′ Καμαρά), Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (79’Κίκε), Μελισσόπουλος (46′ Κάστρο).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αθανασιάδης, Τσικάρσκι, Σιόντης (87′ Γιάκος), Μυστακίδης (66′ Ξύδας), Ντόλοβατς (84′ Βιδάλ), Αποστολόπουλος, Νικολιάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λισγάρας, Σιόντης, Αθανασιάδης, Σιλά, Μιχαήλ Ντουρίτσκοβιτς, Γιάκος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ντουρίτσκοβιτς (2η κίτρινη στο 93′), Μιχαηλ (2η κίτρινη στο 95′)

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
6′ Πέναλτι υπέδειξε ο διαιτητής κ. Μανούχος σε πτώση του Μπρίτο από τον Αποστολόπουλο.
7′ Ο Γέντρισεκ εκτέλεσε αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε με τα πόδια.
12′ O Ντουρίτσκοβιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Γέντρισεκ πλάσαρε και έστειλε την μπάλα άουτ.
19′ Σέντρα του Μυστακίδη, κεφαλιά του Αθανασιάδη στο οριζόντιο δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης ο Αποστολόπουλος σούταρε πάνω από τα δοκάρια.
21′ ΓΚΟΛ! 0-1! Σέντρα του Ντόλοβατς, ο Μυστακίδης νίκησε τον Σιλά στον αέρα, και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!
27′ Φάουλ του Κοβάσεβιτς, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
29′ Ο Μυστακίδης την παράλληλη σέντρα στην περιοχή, ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να μπει στην φάση, ο Ντόλοβατς σούταρε πάνω στα σώματα.
38′ Σουτ του Ντουρίτσκοβιτς άουτ.
43′ Ωραία ατομική του Νικολιά, σουτ στην γωνία με φάλτσο, και ο Ζίβκοβιτς έβγαλε σε κόρνερ.
44′ Κεφαλιά του Τζημόπουλου από το κόρνερ, πάνω από τα δοκάρια.
45′ Ο Τζημόπουλος με το κεφάλι απομάκρυνε σέντρα του Ντουρίτσκοβιτς για τον Λισγάρα.
45’+2′ Σουτ του Αθανασιάδη, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
48′ Γυριστό σουτ του Λίλα, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
50′ Χλιαρό σουτ του Μυστακίδη, απομάκρυνε η άμυνα, νέο σουτ του Νικολιά, άουτ.
55′ Φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς, άουτ.
64′ ΓΚΟΛ! Ο Μπρίτο από κοντά με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1, σε σέντρα του Ντουρίσκοβιτς. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ που δεν κατάφερε να απομακρύνει η άμυνα.
67′ Σουτ του Κοβάσεβιτς στη γωνία, εκτινάχθηκε ο Βελλίδης και απομάκρυνε σε κόρνερ.
68′ Κεφαλιά του Κάστρο από το κόρνερ, άουτ.
77′ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Γέντρισεκ σκόραρε από κοντά, με τη μπάλα να βρίσκει και το οριζόντιο δοκάρι, από μπαλιά του Ντουρίσκοβιτς.
81′ Σουτ του Ξύδα, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
82′ Κεφαλιά του Αθανασιαδη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.
85′ Σέντρα του Αποστολόπουλου αρκετά μέτρα άουτ.