ΠΑΣ Γιάννινα: Η περσινή… συνταγή, και ο Κροάτης εκτελεστής έδειξαν τον δρόμο

Ο κατά 9/11 περσινός… ΠΑΣ Γιάννινα παρουσιάστηκε διαφορετικός σε όλα τα επίπεδα και έφτασε σε μια υπέρ πολύτιμη νίκη, με εκτελεστή όμως έναν καινούργιο, τον Σάντι Κριζμάν!

Ο Κροάτης, θύμισε κάτι από Κόντε, και με δύο προσωπικά γκολ, νίκησε με 2-0 τον Λεβαδειακό. Μάλιστα το δεύτερο ήταν ένα από τα καλύτερα του πρωταθλήματος ως τώρα.
Το θετικό αποτέλεσμα ήρθε για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη μετά από έξι αγωνιστικές, πανηγυρίστηκε, αλλά έδωσε και την απαραίτητη ώθηση για την δύσκολη συνέχεια και το επίσης σημαντικό παιχνίδι με τον ΟΦΗ.

Μπήκε αποφασισμένος…

Πολύ καλή απόδοση είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αποιφασισμένοι αυτή τη φορά για βαθμούς και όχι περιπέτειες .
Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη, κυκλοφόρησαν αρκετά καλά την μπάλα και έδιωξαν τι άγχος με το τέρμα που σημείωσε ο Κριζμάν στο 18ο λεπτό.

2-0 και πάρτι!

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε εξίσου δυνατά και έφτασε στο 2-0 με το φοβερό τέρμα του Κριζμάν στο 50ο.
Στη συνέχεια ο ΠΑΣ μπορεί να παραχώρησε γήπεδο, αλλά ήταν συγκεντρωμένος.
Ο Νικολιάς έχασε μοναδική ευκαιρία στο 71ο, ενώ κορυφαία στιγμή του Λεβαδειακού ήταν ένα οριζόντιο δοκάρι του Ζησόπουλου στο 80ο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γεώργιος Τζοβάρας από την Φθιώτιδα. Βοηθοί ο Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών) και ο Γεώργιος Παλαμίδας (Λακωνίας).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Λιόλιος (Λάρισας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Ντόλοβατς (46′ Ξύδας), Γιάκος, Παμλίδης (84′ Σιόντης), Μπουκουβάλας, Κριζμάν (78′ Αθανασιάδης).
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς , Όμο (75′ Καθάριος), Νανγκίς (56′ Μανγκά), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Κρνέτα, Σαβαντόνγκο, Στανόγιεβιτς (57′ Ιωαννίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παμλίδης, Καραχάλιος, Κρνέτα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3′ Σουτ στην κίνηση του Νανγκίς άουτ.
9′ Σέντρα του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Μπάγιτς προ του Κρίζμαν.
18′ ΓΚΟΛ! 1-0! Σέντρα του Μπουκουβάλα, γυριστή κεφαλιά του Κριζμάν, η μπάλα στα δίχτυα!
25′ Σουτ του Νικολιά στην περιοχή, η μπάλα πάνω στο σώμα του Μητρόπουλου.
32′ Ο Ζησόπουλος με κεφαλιά μετά από γέμισμα σε φάουλ στην περιοχή από τον Στανόγιεβιτς, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
38′ Παράλληλη σέντρα του Κριζμάν, δεν μπόρεσε κανένας παίκτης του ΠΑΣ να βρει τη μπάλα.
44′ Ακυρώθηκε γκολ του Μαρκόφσκι ως οφσάιντ.
45′ Ο Αποστολόπουλος γύρισε στον Ντόλοβατς, πρόλαβε ο Ζησόπουλος.
47′ Ο Κριζμάν με τον Παμλίδη επιχείρησαν να συνδυαστούν αλλά ο Μπάγιτς πρόλαβε.
49’Σουτ του Nανγκίς, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.
50′ ΓΚΟΛ! 2-0! Εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Κριζμάν, από σέντρα του Αποστολόπουλου, η μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα!
58′ Μακρινό σουτ του Μανγκά, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
67′ Σουτ του Ξύδα, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
68′ Ο Μπάγιτς με γροθιές απομάκρυνε προ του Μιχάηλ. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Ξύδα, άουτ.
71′ Ο Νικολιάς από λάθος του Όμο, βγήκε τετ-α-τετ πλάσαρε, με το ένα χέρι απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπάγιτς.
77΄Ο Κριζμάν στην περιοχή, σούταρε πάνω από τα δοκάρια.
80′ Κεφαλιά του Ζησόπουλου στο οριζόντιο δοκάρι από φάουλ του Τσαμπούρη.
89′ Σουτ του Σιόντη μπλόκαρε ο Μπάγιτς.
90’+1′ Φάουλ του Λίλα αρκετά άουτ.
90’+3′ Ο Βελλίδης απέκρουσε σουτ του Σαβαντονγκό.