ΠΑΣ Γιάννινα: Θέλει ακόμη δουλειά- Ήττα απο την Α.Ε.Κ.

Με μία δύσκολη αποστολή ξεκίνησε την φετινή σεζόν ο ΠΑΣ Γιάννινα. Κόντρα στην πρωταθλήτρια ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ξεκίνησε με ήττα το πρωτάθλημα, με σκορ 2-0.

Στην μετά Κόντε εποχή, με τον Ισπανό να ετοιμάζεται για τα Εμιράτα, ο ΠΑΣ έδειξε ότι χρειάζεται ακόμη δουλειά και σίγουρα δεν είναι στο επιθυμητό στάδιο. Και όλα αυτά την στιγμή που έχει ένα πρόγραμμα… βουνό στις έξι πρώτες αγωνιστικές
Η ΑΕΚ ήταν σοβαρή και πήρε δίκαια την νίκη ασκώντας πίεση στα καρέ του Βελλίδη. Η Ένωση ασφαλώς ήταν και πιο έτοιμη έχοντας ήδη επίσημα ματς στα πόδια της.

Προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν

Με αμυντικούς προσανατολισμούς κατέβηκε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα, απέναντι στην ΑΕΚ η οποία προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα.
Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δέχτηκε πίεση με μακρινά κυρίως σουτ, και έχοντας αποτελεσματικό τον Βελλίδη. Ο ΠΑΣ δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή στο 34′ με τον Ξύδα.
Όμως στο 37′ η πίεση της ΑΕΚ έφερε καρπούς καθώς ο ορεξάτος Λιβάϊα , κράτησε την μπάλα στην περιοχή και με ασίστ βρήκε τον Πόνσε ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.
Μετά το γκολ ο ΠΑΣ προσπάθησε να ισορροπήσει αλλά δεν απείλησε την εστία του Μπάρκα.

Γρήγορα το 2-0… και δεν βρήκε λύσεις

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο γκολ από τον Λιβάϊα στο 47′ και τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους γηπεδούχους.
Είχε προηγηθεί η αλλαγή του Κρίζμαν με τον Πετράκη να προσπαθεί να κάνει πιο απειλητικό τον ΠΑΣ.
Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν στην συνέχεια την μπάλα και να την φέρουν στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά δεν υστερούσαν στο δημιουργικό κομμάτι και παρά την είσοδο Τζημόπουλου και Μυστακίδη, δεν υπήρχε περαιτέρω βελτίωση αν και η ΑΕΚ έριξε τον ρυθμό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αθανάσιος Σέζος από το Κιλκίς. Βοηθοί ο Νικόλαος Σάββας (Σερρών) και ο Νικόλαος Δημόπουλος (Φλώρινας).
Τέταρτος διαιτητής ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας) και παρατηρητής ο Εμμανουήλ Γιανναδάκης (Λασιθίου).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Λόπες, Γαλανόπουλος, Άλεφ, Γκάλο (73′ λ.τρ. Κλωναρίδης), Λιβάϊα (64′ Μάνταλος), Μπακασέτας, Πόνσε (68′ Γιακουμάκης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τσικάρσκι, Ξύδας, Κάστρο (61′ Τζημόπουλος), Κακούμπα (65′ Μυστακίδης), Γιάκος (46′ Κρίζμαν), Λίλα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λίλα, Πόνσε, Τζημόπουλος, Κρίζμαν, Κλωναρίδης, Νικολιάς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
4′ Ο Λιβάϊα σούταρε αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε.
6′ Από γύρισμα του Λόπες, ο Πόνσε πλάσαρε στην κίνηση, αλλά απέκρουσε ο Βελλίδης στην γωνία.
14′ Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, άουτ.
18′ Μακρινό σουτ του Άλεφ, εύκολα μπλόκαρε ο Βελλίδης.
21′ Ο Πόνσε σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, άουτ.
28′ Σουτ του Μπακασέτα, ασθενής απόκρουση του Βελλίδη.
29′ Σουτ του Λιβάϊα από διαγώνια θέση στην περιοχή, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
34′ Ο Ξύδας βγήκε στην κόντρα, το σουτ στην περιοχή και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς την εστία, αποκρούστηκε από τον Τσόσιτς, και στην εξέλιξη της φάσης ο Νικολιάς σούταρε άουτ.
35′ Κεφαλιά του Λιβάϊα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
37′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Λιβάϊα στην περιοχή απέφυγε τον Σκόνδρα, βρήκε τον Πόνσε ο οποίος πλάσαρε εύστοχα!
40′ Ο Νικολιάς την κούρσα από πλάγια και το γέμισμα, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
47′ ΓΚΟΛ! 2-0! Οι παίκτες της ΑΕΚ κυκλοφόρησαν την μπάλα, ο Μπακάκης το γέμισμα στην περιοχή και ο Λιβάϊα από κοντά πλάσαρε στην κίνηση και σκόραρε!
53′ Ο Ξύδας στην περιοχή ανακόπηκε η μπαλιά του από τον Μπακάκη.
54′ Ο Πόνσε στην περιοχή σούταρε, ο Βελλιδης μπλόκαρε.
55′ Μακρινό σουτ του Μπακασέτα στην αγκαλιά του Βελλίδη.
58′ Ο Σκόνδρας μάρκαρε τον Λιβάϊα στην περιοχή και οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.
62′ Μακρινό σουτ του Μπακασέτα αρκετά μέτρα άουτ.
68′ Μακρινή σέντρα του Κρίζμαν άουτ.
75′ Ο Κλωναρίδης το δυνατό σουτ από τη γωνία της περιοχής, ο Βελλίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.
76′ Ο Γιακούμάκης το σουτ στην περιοχή πάνω από την εστία.
79′ Ο Τσόσιτς στην περιοχή έκανε κοντρόλ και πλάσαρε άουτ.
83′ Ο Μυστακίδης το πλασέ στην περιοχή, ο Γαλανόπουλος έβαλε το πόδι του και απομάκρυνε σε κόρνερ.
83′ Κεφαλιά του Κρίζμαν, από μπαλιά του Αποστολόπουλου, στην αγκαλιά του Μπάργκα.
90′ Σουτ του Μυστακίδη, άουτ.
90’+2′ Σουτ του Μυστακίδη, άουτ

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Ο Μάριος Οικονόμου, αν και δεν αγωνίστηκε, ήταν στο Ολυμπιακό Στάδιο και χαιρέτησε την αποστολή του ΠΑΣ.
– Με τις λευκές εμφανίσεις με τον ταύρο ξεκίνησε ο ΠΑΣ Γιάννινα την σεζόν.
– Οι παίκτες της ΑΕΚ, πριν την έναρξη του ματς, κρατούσαν πανό στην μνήμη οπαδού της Ένωσης που έχασε την ζωή του πριν μία βδομάδα. Τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή με τους παίκτες της γηπεδούχου να βρίσκονται κοντά στην εξέδρα.