ΠΑΣ Γιάννινα: Ο νόμος του… Κόντε έσπασε την κατάρα

Σε… προσωπικό πάρτυ μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναικό ο Πέδρο Κόντε στην πρώτη εντός έδρας νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα μετά την 28η Οκτωβρίου 2017, αλλά και την πρώτη επί των πράσινων από το μακρινό 1986.
Ο ΠΑΣ έφτασε στην νίκη με 2-1.

Καλεσμένοι… οι παίκτες του Παναθηναικού οι οποίοι δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Ισπανό στράικερ ο οποίος απέδειξε για ακόμη μία φορά γιατί θεωρείται ο πιο ολοκληρωμένος επιθετικός του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέβαλε τον ρυθμό του εξ αρχής και ευτύχισε να μπει μπροστά στο σκορ με δύο προσωπικά τέρματα του Πέδρο Κόντε με υπέροχα γκολ στο 30ο λεπτό και το 45ο.

Στην επανάληψη ο Γαρουφαλιάς με αυτογκολ το 2-1 αλλά ο Παναθηναϊκός αν και άσκησε πίεση δεν βρήκε άλλη φορά το δρόμο για τα δίχτυα.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 21η αγωνιστική κόντρα στον Παναθηναικό με 2-1.
Με πρωταγωνιστή τον Πέδρο Κόντε, που «καθάρισε» με δύο γκολ φτάνοντας φέτος τα 17 γκόλ σε πρωτάθλημα και κύπελλο, έσπασε την κατάρα που υπήρχε από τις 23/11/1986 που ήταν η τελευταία νίκη εις βάρος του Παναθηναικού. Πλέον o ΠΑΣ ανέβηκε στην 8η θέση (έστω και προσωρινά) με 25 βαθμούς ενώ άφησε από κάτω του τον Παναθηναικό που έμεινε στους 24 βαθμούς αλλά και χωρίς εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Παναθηναικού μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο παιχνιδιού και με αιχμή του δόρατος τον Μυστακίδη στο 8 ‘, 25′ και 26′ να προσπάθησε να ανοίξει το σκόρ όμως υπολόγισε χωρίς τον Κόντε. Στο 29’ Ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλεύτηκε την πάσα του Μπετρά νίκησε τον Οικονόμου στο σπρίντ και με ένα όμορφο πλασέ έκανε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΣ με ένα πολύ δυνατό σούτ έξω από την περιοχή του Βλαχοδήμου έκανε το 2-0, πέρα από τα δύο γκόλ ο ΠΑΣ απείλησε με ένα αδύναμο πλασέ του Μπετρά στο 8 ‘ και ένα μακρινό σούτ του Μανθάτη.
Αξιοσημείωτο για τον Κόντε είναι ότι στα τελευταία έξι παιχνίδια σε κύπελλο και πρωτάθλημα έχει πετύχει επτά γκόλ, αναμφισβήτητα ένας από τους πιο φορμαρισμένους επιθετικούς του πρωταθλήματος .
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναικός ανέβασε τις γραμμές του με αποτέλεσμα να βρεί περισσότερους κενούς χώρους η ομάδα του Γιάννη Πετράκη και να απειλήσει στο 51’ με ένα σούτ του Κόντε μέσα από την περιοχή.
Και από το πουθενα χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα ο Παναθηναικός την εστία του Βελλίδη στο 69’μείωσε σε 2-1 έπειτα από ατομική προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη ο Γαρουφαλιάς έκανε το τάκλιν και άθελα του έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά δεν έγινε κάποια αξιοσημείωτη φάση και για τις δύο ομάδες ο ΠΑΣ Γιάννινα λειτούργησε άψογα ανασταλτικά παρόλο που υπήρχε πίεση από τον Παναθηναικό στα τελευταία λεπτά χωρίς όμως να γίνει κάποια κλασσική ευκαιρία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τάσος Σιδηρόπουλος από τα Δωδεκάνησα θα διευθύνει την αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Παναθηναϊκό το Σάββατο.
Βοηθοί του ο Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) και ο Λεωνίδας Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου).
Τέταρτος διαιτητής ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς) και παρατηρητής ο Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας (84′ Αποστολόπουλος), Γιάκος (73′ Βιδάλ), Καρανίκας, Μπετρά (80′ Μπέριος), Σκόνδρας, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης, Κόντε.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κάτσε, Δώνης, Μυστακίδης (65′ Χατζηγιοβάνης), Λουντ (80′ Πίσπας), Οικονόμου, Τζανδάρης (55′ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Κουλομπαλί.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιόχανσον, Μπουκουβάλας, Κάτσε, Κουλιμπαλί, Κόντε, Μπέριος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
7′ Σουτ του Δώνη, ο Βελλίδης απέκρουσε ασθενώς, ο Μυστακίδης πλάσαρε σε κενό τέρμα άουτ.
8′ Πλασέ στην κίνηση του Μπετρά, ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε.
11′ Ο Καρανίκας την παράλληλη σέντρα, ο Μπετρά έκανε το κοντρόλ αλλά δεν είχε ισορροπία και σούταρε αρκετά μέτρα άουτ.
18′ Εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, ο Βελλίδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει αλλά η άμυνα απομάκρυνε.
24′ Σουτ του Μυστακίδη άουτ.
25′ Πλασέ του Μυστακίδη, ο Βελλίδης απομάκρυνε με το αριστερό χέρι.
26′ Σέντρα του Κάτσε, κεφαλιά του Μυστακίδη μπλόκαρε ο Βελλίδης.
30′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Μπετρά έβγαλε τον Κόντε στην κόντρα, ο Ισπανός μετά από κούρσα πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ!
39′ Ο Μανθάτης μετά από κούρσα σούταρε, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε ασθενώς, η μπάλα έφτασε στον Κόντε ο οποίος σούταρε άουτ.
43′ Πλασέ του Ινσούα, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
45′ Ο Κάτσε την σέντρα στην περιοχή άουτ.
45’+1′ ΓΚΟΛ! 2-0! Σουτ-κεραυνός του Κόντε, από κεφαλιά- πάσα του Μπετρά, και η μπάλα στα δίχτυα!
51′ Σουτ του Κάτσε, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
51′ Συνδυασμός Μπετρά-Κόντε, πλασέ του Γάλλου, ο Βλαχοδήμος απομάκρυνε.
55′ Σέντρα-σουτ του Κουλιμπαλί, άουτ.
63′ Φάουλ του Κόντε, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.
67′ Μακρινό σουτ του Καρανίκα άουτ.
69′ ΓΚΟΛ! 2-1! Από πλάγια ο Χατζηγιοβάνης την σέντρα, ο Γαρουφαλιάς την προβολή και αυτογκολ!
74′ Με φάουλ γέμισμα του Βιδάλ, δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά ο Μπετρά.
77′ Προσπάθεια του Κουλιμπαλί στην περιοχή σούταρε άουτ.
90’+2′ Σουτ του Κάτσε ο Βελλίδης μπλόκαρε.
90+4′ Παράλληλη σέντρα του Μανθάτη, δεν υπάρχει παίκτης του ΠΑΣ εκεί!

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Με δυνατό άνεμο διεξήχθη η αναμέτρηση.

– Αφιερωμένη στην μάχη ενάντια στον παιδικό καρκίνο η 21η αγωνιστική της Super League.

– Ένας παλιός γνώριμος στο “Ζωσιμάδες”. Ο τερματοφύλακας Καρίμ Φεγκρούς ήρθε στην πόλη για να δει την πρώην ομάδα του.