ΠΑΣ Γιάννινα: Πολύ δύσκολη πλέον η παραμονή-Εγκλήματα διαιτητή-βοηθών

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αποχαιρετά την Super League μετά από οκτώ χρόνια παρουσίας στην κατηγορίας.

Στη Νέα Σμύρνη μπήκε η ταφόπλακα της φετινής κακής σεζόν που σφραγίζεται με τον διαφαινόμενο υποβιβασμό.
Το 2-1 ήρθε και με διαιτητικά εγκλήματα και από βοηθούς και Παπαπέτρου!
Λανθασμένα μέτρησε γκολ του Σπιριντόνοβιτς, και κακώς δεν μέτρησε γκολ του Κάργα στο 94′.
Μαθηματικές ελπίδες ο ΠΑΣ έχει αλλά στη φετινή Super League μάλλον δεν πρέπει καν να ελπίζει! Θα χρειαστεί νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ αλλά και ήττα του ΟΦΗ από τον Ατρόμητο! Όποτε το ξεχνάμε!
Πολλά ακούστηκαν πριν το συγκεκριμένο ματς. Όμως ο Πανιώνιος έπαιξε σαν να μην υπήρχε αύριο αντίθετα με τα υπόλοιπα… “φιλικά”.

Κακό ξεκίνημα και γκολ με το καλημέρα

Η «μητέρα των μαχών» ξεκίνησε πολύ στραβά. Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά, ο ΠΑΣ φάνηκε μπερδεμένος, και ο Μασούρας με «κεραυνό» στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ.
Από εκεί και μετά ο ανήφορος απέκτησε μεγαλύτερη κλήση.
Ο Γιάννης Πετράκης άλλαξε το σύστημα και άρχισε η ομάδα να συνέρχεται.
Οι κυανόλευκοι έκαναν πιο αισθητοί την παρουσία τους αλλά δεν κατάφεραν να κουνήσιυν το δίχτυ παρά τις προσπάθειες του Μάνου στο 24ο, του Σεργκελασβίλι στο 36ο και του Κάστρο στο 39ο.

Μετρούν μόνο τα γκολ των αντιπάλων

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι ελπίδες του ΠΑΣ αναπτερώθηκαν. Ο Σταυρόπουλος «γκρέμισε» τον Κρίζμαν στο 55ο. Ο Παπαπέτρου υπέδειξε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κροάτης και 1-1.
Όμως κα ενώ ο ΠΑΣ πίεζε, ο Μπουμάλ στο 65ο μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, ο Σπιριντόνοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι και ενώ στο ξεκίνημα της φάσης ξεκίνησε και από θέση οφσάιντ. Οι άνθρωποι του ΠΑΣ διαμαρτυρήθηκαν αλλά ο Παπαπέτρου έδειξε σέντρα.
Το 2-1 έκανε πολύ νευρικό το παιχνίδι του ΠΑΣ που προσπάθησε ανορθόδοξα να αναπτυχθεί κυνηγώντας δύο γκολ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών). Βοηθοί ο Γεώργιος Κρετσίμος (Δυτ. Αττικής) και ο Αντώνιος Συνοράκης (Χανίων).
Τέταρτος διαιτητής ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς) και παρατηρητής ο Εμμανουήλ Ταπάντζας (Θράκης).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μαλέρμπ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Σαραμαντάς, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Παπαγεωργίου (60′ Σπιριντόνοβιτς), Μανιάτης (59′ Τσιλούλης), Μπουμάλ (94′ Μίκο) Ντουρμισάι.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Ν. Μιχαήλ, Κάστρο, Κριζμάν, Πάντελιτς (52′ Νικολιάς), Σεργκελασβίλι, Κάργας, Μάνος (70′ Λεό), Α, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Παμλίδης (46′ Αθανασιάδης), Μπουκουβάλας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζημόπουλος, Αθανασιάδης, Σταυρόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
6′ Μακρινό σουτ του Κρίζμαν, άουτ.
7′ ΓΚΟΛ! 1-0! Σουτ-κεραυνός του Μασούρα η μπάλα στα δίχτυα και αφού πρώτα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι!
24′ Ο Παμλίδης βρήκε τον Μάνο στην περιοχή ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και ενώ ήταν σε θέση βολής.
29′ Σουτ του Μαξίμοβιτς, μπλόκαρε ο Ν. Μιχαήλ.
36′ Εκτέλεση φάουλ του Σεργκελασβίλι σε κόρνερ απομάκρυνε ο Μαλέρμπ.
36′ Κεφαλιά του Α. Μιχαήλ πάνω από την εστία.
38′ O Μπουκουβάλας το κόρνερ, δεν μπόρεσε ο Μάνος την κεφαλιά.
39′ Ο Κάστρο στην περιοχή, σούταρε κόντραρε στον Μαξίμοβιτς η μπάλα και απομακρύνθηκε.
48′ Σουτ του Πάντελιτς άουτ.
54′ Ανατροπή του Κρίζμαν από τον Σταυρόπουλο. Πέναλτι για τον ΠΑΣ!
55′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κρίζμαν ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα!
62′ Κόρνερ του Σεργκελασβίλι, η μπάλα πήρε τροχιά στην περιοχή, αλλά κανένας δεν μπόρεσε την προβολή.
63′ Ο Σπιριντόνοβιτς σουτ στην κίνηση, ο Σεργκελασβίλι έδιωξε σε κόρνερ.
65′ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Μπουμπάλ πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ο Σπιριντόνοβιτς με το χέρι και ενώ ξεκίνησε και από θέση οφσάιντ!
73′ Σουτ του Σπιριντόνοβιτς άουτ.
76′ Ο Μπουκουβάλας την πάσα στον Κρίζμαν ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.
79′ Κεφαλιά του Κάστρο, μπλόκαρε ο Μαλέρμπ.
86′ Σουτ του Νικολιά στην περιοχή, δίπλα στο κάθετο δοκάρι.
90+4′ Από φάουλ του Σεργκελασβίλι ο Κρίζμαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Κάργα! Φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες!