ΠΑΣ Γιάννινα: Τον “δίκασε” ο Παπαδόπουλος

Ένα διαιτητικό έγκλημα στέλνει τον ΠΑΣ Γιάννινα στον γκρεμό.

Ο διαιτητής με το όνομα Ιωάννης Παπαδόπουλος έχει παράδοση στις “κλοπές”, αλλά αυτή ήταν η καλύτερη του.
Η απόφαση του να ακυρώσει πεντακάθαρο γκολ του Κρίζμαν στο 47ο σφράγισε το πιο σοβαρό διαιτητικό έγκλημα φέτος κατά της ομάδας των Ιωαννίνων.
Το 0-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και σε συνδυασμό με το διπλό του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον ΠΑΟ, φέρνει τον ΠΑΣ κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και πλέον δεν κρατάει την τύχη στα χέρια του.
Με μεγάλη δόση άγχους χάθηκαν πολλές ευκαιρίες και η πολυπόθητη νίκη δεν ήρθε.

Όλα μηδέν στο πρώτο

Σε μία άκαρπη κυκλοφορία της μπάλας αναλώθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο.
Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν ελεύθερους χώρους και δεν απείλησαν παρά ελάχιστα τον Αστέρα ο οποίος είχε δύο καλές στιγμές με τον Τσιλιανίδη.

Το είδαν όλοι, βοηθός και διαιτητής δεν το είδαν!

Στην επανάληψη το ματς είχε καλύτερο ρυθμό και πολλές φάσεις.
Ο Κριζμάν σκόραρε στο 47ο αλλά βοηθός και διαιτητής είδαν οφσάιντ που κανένας άλλος δεν είδαν!
Με το σοβαρό αυτό λάθος, ο ΠΑΣ προσπάθησε να πιέσει ακόμη περισσότερο, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά ο Αθανασιάδης είπε όχι σε αρκετές.
Ο Ν. Μιχαήλ από την πλευρά του είχε μία φοβερή απόκρουση σε σουτ του Ιγκλέσιας.

Τι γίνεται τώρα;

Πλέον με τον ΠΑΣ κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, όλα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, καθώς δεν κρατάει την τύχη στα χέρια του. Μονόδρομος οι τουλάχιστον τέσσερις βαθμοί με Πανιώνιο και ΠΑΟΚ. Ένα μεγάλο βουνό και ένα βοήθα Παναγιά!

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Βοηθοί ο Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) και ο Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας).
Τέταρτος διαιτητής ο Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας) και παρατηρητής ο Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτ/νιας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): N. Μιχαήλ, Α. Μιχαήλ, Σκόνδρας, Κάργας, Κάστρο (78′ Λέο), Σεργκελασβίλι, Νικολιάς (61′ Παμλίδης), Πάντελιτς, Κρίζμαν (74′ Αθανασιάδης), Μάνος, Μπουκουβάλας.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Μαρτίνες, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μπέλοκ (68′ Τασουλής), Μανιάς (30′ Αραβίδης), Τσιλιανίδης (88′ Βλάχος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πασαλίδης, Α. Μιχαήλ, Παμλίδης, Μαρτίνες, Τριανταφυλλόπουλος, Κάργας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

4′ Ο Νικολιάς σούταρε, κόντραρε η μπάλα και βγήκε κόρνερ.
11′ Ο Μπουκουβάλας έκανε τη σέντρα ο Πάντελιτς δεν έπιασε την κεφαλιά, παράλληλη σέντρα του Σεργκελασβίλι σε κόρνερ η μπάλα.
12′ Ο Κρίζμαν στην περιοχή, έχασε το κοντρόλ και ανακόπηκε πριν γίνει απειλητικός.
14′ Κεφαλιά του Κάργα μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
17′ Κακό τελείωμα του Κρίζμαν, άουτ.
21′ Ο Μανιάς βρήκε τον Τσιλιανίδη στην περιοχή, από το ύψος του πέναλτι το σουτ στην κίνηση, απομάκρυνε με τα πόδια ο Ν. Μιχαήλ.
30′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, πρόλαβε ο Μουνάφο προ του Πάντελιτς που σηκώθηκε για την κεφαλιά.
32′ Σουτ του Τσιλιανίδη εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
38′ Σέντρα του Πάντελιτς, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
40′ Σέντρα σουτ του Σεργκελασβίλι, άουτ.
41′ Σέντρα του Μάνου από πλάγια, ο Μαρτίνες έδιωξε σε κόρνερ.
47′ Ο Κρίζμαν με πλασέ στην κίνηση, από πάσα του Νικολιά, σκόραρε με την μπάλα να χτυπάει και στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ!
48′ Ο Ν.Μιχαήλ απέκρουσε σε κόρνερ πλασέ του Ιγκλέσιας στη γωνία.
53′ Γυριστή κεφαλιά του Πάντελιτς, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
58′ Ο Μάνος μπήκε από πλάγια πλάσαρε πάνω στον Αθανασιάδη, κόρνερ η μπάλα.
60′ Ο Αθανασιάδης απομάκρυνε σε κόρνερ στη γωνία γυριστό του Μάνου.
60′ Κεφαλιά του Σκόνδρα, από κόρνερ του Σεργκελασβίλι, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
72′ Από κόρνερ του Τσιλιανίδη, κεφαλιά του Ιγκλέσιας, άουτ.
76′ Ο Τασουλής από πλάγια το γέμισμα, ο Ιγκλέσιας σουτ στην κίνηση, ο Ν. Μιχαήλ απέκρουσε εντυπωσιακά.
77′ Ο Μάνος στην περιοχή απέκρουσε ο Αθανασιάδης στη γωνία και απομάκρυνε η άμυνα. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
79′ Φάουλ του Πάντελιτς, κόντραρε η μπάλα, κόρνερ.
80′ Σέντρα σουτ του Παμλίδη, άουτ.
83′ Φάουλ του Πάντελιτς άουτ.
90′ Ο Τασουλής βγήκε τε-α-τετ απέναντι από τον Ν. Μιχαήλ, όμως απομακρύνθηκε από τον Μπουκουβάλα η μπάλα.
90’+4′ Σουτ του Ιγκλέσιας άουτ.
90’+5′ Κεφαλιά του Αθανασιάδη άουτ.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Με μάσκα αγωνίστηκε ο Νικολιάς λόγω του κατάγματος από το ματς στο Ηράκλειο.
– Πρόβλημα αντιμετώπισε ο Μανιάς ο οποίος αποχώρησε πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας στο πρώτο ημίχρονο.\