ΠΑΣ Γιάννινα: Τρομερό διπλό στο ΟΑΚΑ επι της ΑΕΚ

ΠΑΣ βγαλμένος από όνειρο! Μία από τις σπουδαιότερες εκτός έδρας νίκες, πήρε ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, με ψυχή και πάθος, νίκησε με 2-0 μέσα στο ΟΑΚΑ την ανεβασμένη αγωνιστικά ΑΕΚ, και πήρε ένα καθοριστικό τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Μία μεγάλη βαθμολογική ανάσα που έκλεισε μία παρένθεση αρνητικών αποτελεσμάτων!

Ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έπρεπε στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Καθαρό μυαλό, συγκέντρωση και ελάχιστα λάθη. Παράλληλα οι ψυχομένοι παίκτες  δεν άφησαν την αντίπαλο τους αυτή τη φορά να… κλέψει την μπουκιά από το στόμα, και έτσι εκτός από τις εντυπώσεις ήρθαν επιτέλους και οι βαθμοί!

Δεν απειλήθηκε… και βρήκε δίχτυα!

Ένας διαβασμένος ΠΑΣ Γιάννινα παρατάχθηκε στο α’ ημίχρονο στο Ολυμπιακό Στάδιο.
Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να γίνει απειλητική και να επιβάλει τον ρυθμό της.
Μάλιστα στον ΠΑΣ άνηκε και η πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Μπρένερ στο 8ο το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.
Στο 30ο ο Παντελάκης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Ινσούα (που είδε ήδη και κίτρινη κάρτα) και ο διαιτητής Μαλούχος υπέδειξε πέναλτι.
Ο Κρίζμαν ήταν εύστοχος και ο ΠΑΣ πήγε με 0-1 στα αποδυτήρια καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό.

Ανατροπή; Not this time!

Στην επανάληψη ο Μανόλο Χιμένεθ έριξε στο παιχνίδι Μάνταλο, Ανσαριφάρντ και Λόπες, για να κάνει πιο επιθετική και ουσιαστική την ΑΕΚ.
Η Ένωση πίεσε και είχε δύο δοκάρια στο 50ο με τον Μάνταλο και στο 64ο με τον Ολιβέιρα.
Από την πλευρά του, ο ΠΑΣ προσπάθησε να μην κλειστεί πίσω, και τελικά βρήκε διαδρόμους.
Είχε καλή στιγμή με τον Λεό που βγήκε τετ-α-τετ στο 76ο αλλά νικήθηκε από τον Αθανασιάδη.
Όμως ο Γάλλος δεν αστόχησε στο 87ο. Σε νέο τετ-α-τετ, πλάσαρε και σκόραρε «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών) – Χρήστος Μπαλτσάς (Αχαΐας)
Τέταρτος διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)
Διαιτητής VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
Παρατηρητής: Γεώργιος Μητροφάνης (Αθηνών)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ινσούα (46′ Λόπες), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γαλανόπουλος (46′ Ανσαριφάρντ), Σιμόες, Σιμάνσκι (75′ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (46′ Μάνταλος), Ολιβέιρα, Γκαρσία (70′ Αλμπάνης).
Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (77′ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Σιόντης (26′ λ.τρ. Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (63′ Σάλιακας), Λεό, Κρίζμαν (63′ Παμλίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Κάργας, Οικονομόπουλος, Λοντίγκιν, Ελευθεριάδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
4′ Προσπάθεια του Ολιβέιρα στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα και ο Λοντίγκιν μπλόκαρε προ του Γκαρσία.
5′ Κεφαλιά του Σιμάνκσι άουτ.
8′ Σουτ του Μπρένερ, μετά από ατομική ενέργεια στην περιοχή, σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.
14′ Σουτ του Σιμόες λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Καρτάλη και κατέληξε κόρνερ.
14′ Κεφαλιά του Ολιβέιρα από κόρνερ, άουτ.
20′ Ο ΠΑΣ σημειώνει γκολ με τον Κρίζμαν αλλά είχε υποδεχτεί ο Λεό σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.
26′ Φάουλ του Τάνκοβιτς, κεφαλιά του Σιμόες, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.
30′ Ανατροπή του Παντελάκη από τον Ινσούα, υποδείχτηκε πέναλτι.
32′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Κρίζμαν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι νικώντας τον Αθανασιάδη που έπεσε στην αντίθετη γωνία!
35′ Κεφαλιά του Κάργα, από φάουλ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
36′ Ο Λεό το γέμισμα στην περιοχή, απομάκρυνε ο Ινσούα σε κόρνερ.
41′ Σέντρα σουτ του Μπρένερ, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
42′ Ο Λεό την ατομική ενέργεια η οποία ανακόπηκε λίγο πριν μπει στην περιοχή.
44′ Ο Πίρσμαν στην περιοχή, κόπηκε από τον Μπακάκη.
50′ Ο Οικονομόπουλος πρόλαβε στη γραμμή τη μπάλα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία από διαγώνια θέση.
50′ Σουτ του Μάνταλου στη συμβολή κάθετου και οριζόντιου δοκαριού.
54′ Σουτ του Λόπες, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
57′ Γέμισμα του Γκαρσία στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.
64′ Σουτ-κεραυνός του Ολιβέιρα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
67′ Σέντρα του Ολιβέιρα, κεφαλιά του Γκαρσία, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.
71′ Ο Αλμπάνης στην περιοχή τη σέντρα, ο Λοντίγκιν έπεσε και μπλόκαρε.
73′ Σουτ του Μπακάκη, άουτ.
75′ Σέντρα του Καρτάλη, άουτ.
76′ Ο Λεό βγήκε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα και στην επαναφορά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
77′ Σουτ του Μαχαίρα στην περιοχή, άουτ.
82′ Ο Ελευθεριάδης σε θέση βολής σούταρε άουτ, αλλά αν σκόραρε ήταν σε θέση οφσάιντ και θα ακυρώνονταν το γκολ.
85′ Ο Σάλιακας βρήκε τον Λεό στην περιοχή ο οποίος από διαγώνια θέση σούταρε άουτ.
87′ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Λεό βγήκε στην κόντρα και πλάσαρε εύστοχα!

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Άτυχος στάθηκε ο Σιόντης ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο.

– Πρώτη νίκη του ΠΑΣ στο ΟΑΚΑ. Ενώ μετά από το 31 χρόνια νικάει πάλι εκτός έδρας την ΑΕΚ.