ΠΑΣ Γιάννινα: Ψυχωμένο διπλό στα Χανιά

Με ένα ψυχωμένο και παράλληλα πολύ σημαντικό διπλό, συνέχισε ο ΠΑΣ Γιάννινα την παρουσία του στη Super League 2.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, για την 4η αγωνιστική, πήρε τους τρεις βαθμούς στα Περιβόλια Χανίων κόντρα στην ΠΑΕ Χανίων με σκορ 1-0.
Μία νίκη που ήρθε να «ζεστάνει» και πάλι τους Γιαννιώτες μετά την απώλεια βαθμών κόντρα στον Εργοτέλη.
Ο Καρτάλης ήταν ο σκόρερ για τον ΠΑΣ στο 59ο.

Απείλησε με Λεό και Νικολιά

Iσορροπημένο παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Τα Χανιά και ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσαν μάχη στο κέντρο, και ο αγώνας δεν είχε αρκετές φάσεις.
Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη απείλησε δύο φορές. Με τον Λεό η πρώτη, στο 23ο, κλέβοντας την μπάλα από τον Ανδρέου, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο. Η δεύτερη καλή στιγμή ήταν στο 43ο με φαλτσαριστό σουτ του Νικολιά.
Τα Χανιά δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Χουτεσιώτη, αν και προσπαθούσαν με κάθετες μπαλιές να βγουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Με υπομονή ήρθε το γκολ!

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε από τα πρώτα λεπτά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του.
Με υπομονή οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν την μπάλα, και έφτασαν τελικά στα δίχτυα με τον Καρτάλη να σουτάρει μετά από κακή απομάκρυνση της μπάλας στο 59ο, και να σκοράρει.
Τα Χανιά μετά το 0-1 ανέβασαν την απόδοση τους και κυνήγησαν το γκολ. Όμως η άμυνα του ΠΑΣ ήταν πολύ καλά διαβασμένη, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα.
Το σκορ δεν άλλαξε και ο ΠΑΣ πήρε τους πολύτιμους βαθμούς.
Στον αγώνα χρησιμοποιήθηκε μετά από καιρό και ο Κρίζμαν ο οποίος όμως φάνηκε ότι θέλει ακόμη παιχνίδια για να ξαναβρεί τον καλό εαυτό του.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Κύριος (Αρκαδίας) – Γουρνιάς (Ανατολικής Αττικής)
4ος διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)
Παρατηρητής διαιτησίας: Μαστορίδης (Ηρακλείου)

ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος (65′ Δημητριάδης), Κουσκουνάς, Βρεττός, Μουμίν, Σωτηράκος, Ανδρέου, Κάσσος, Ουνγιαλίδης, Παναγιωτούδης (71′ Αρναρέλλης), Λεοζίνιο (46′ Ναζλίδης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Κάστρο, Λιάσος, Νικολιάς (64′ Κρίζμαν), Νάουμετς (46′ Καρτάλης), Παμλίδης (78′ Σιόντης), Λεό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λιάσος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
2′ Ο Λεό επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, άουτ.
8′ Ο Λεό μπήκε στην περιοχή αλλά ανακόπηκε σε κόρνερ από τον Ανδρέου.
11′ Ο Παμλίδης από τα πλάγια προσπάθησε να τροφοδοτήσει στον Λεό, αλλά ανέκοψε ο Ανδρέου.
15′ Μετά από γέμισμα, ο Μπουκουβάλας γύρισε με το στήθος στον Χουτεσιώτη, που μπλόκαρε προ του Κάσσου.
20′ Παράλληλη μπαλιά του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης προ του Λεό.
21′ Μακρινό σουτ του Νικολιά, αρκετά μέτρα πάνω από την εστία.
23′ Ο Λεό διεκδίκησε και κέρδισε τη μπάλα από τον Ανδρέου, πλάσαρε από διαγώνια θέση και μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.
29′ Ο Παναγιωτούδης το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λιάσο και κατέληξε κόρνερ.
30′ Ατομική προσπάθεια και σέντρα του Νικολιά από πλάγια, ανακόπηκε από την άμυνα.
33′ Ο Παντελάκης ανέκοψε σέντρα του Κάσσου προς τον Κουσκούνα στην περιοχή.
36′ Ο Λεό στην περιοχή, έχασε το κοντρόλ και η μπάλα πέρασε άουτ.
38′ Ο Νάουμετς την κάθετη μπαλιά στον Λεό, ανέκοψε ο Ανδρέου.
40′ Κεφαλιά του Κάσσου, άουτ.
40′ Γέμισμα του Αποστολόπουλου, έκοψε ο Ανδρέου.
41′ Ο Νάουμετς το σουτ στην περιοχή, η μπάλα βρήκε το σώμα του Κάσσου.
43′ Φαλτσαριστό σουτ του Νικολιά, η μπάλα πέρασε άουτ.
44′ Ο Μπουκουβάλας τη σέντρα από πλάγια, ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε προ του Παμλίδη.
46′ Παράλληλη σέντρα του Αποστολόπουλου, ανακόπηκε από τον Κάσσο.
50′ Προσποίηση και διαγώνιο σουτ του Νικολιά, άουτ.
59′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Καρτάλης με διαγώνιο σουτ στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
73′ Σουτ του Κρίζμαν μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
75′ Σουτ του Δημητριάδη, ασθενής απόκρουση του Χουτεσιώτη, απομακρύνθηκε στη συνέχεια η μπάλα από τον Αποστολόπουλο.
81′ Ο Κρίζμαν προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Λεό, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
82′ Σουτ του Ναζλίδη άουτ.
87′ Σέντρα του Κάσσου, ο Χουτεσιώτης βγήκε με τις γροθιές και απομάκρυνε σε κόρνερ.
90’+2′ Ο Λεό βγήκε στην κόντρα, επιχείρησε την πάσα στον Κρίζμαν ο οποίος όμως έχασε το κοντρόλ και σούτερα αδύναμα.
90+3′ Σουτ του Βρεττού, άουτ.