1-0 ο ΠΑΣ τον Παναθηναϊκό

Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΠΑΣ Γιάννινα την τρελή…πορεία! Όχι μόνο δεν έχει γνωρίσει ήττα, αλλά βάζει δύσκολα και σε ομάδες που έχουν υψηλούς στόχους!

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό νικώντας τον με 1-0, και ελπίζει ότι στη ρεβάνς (που είναι προγραμματισμένη για τις 29 Ιανουαρίου, αν και ακούγεται ότι ίσως αλλάξει και πάει την επόμενη βδομάδα), θα καταφέρει να αποκλείσει τους πράσινους και να προκριθεί στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο Παμλίδης έχει ντυθεί φέτος εκτελεστής και οδηγεί τον ΠΑΣ από επιτυχία σε επιτυχία.
Η εικόνα του ΠΑΣ δεν είναι για Super League 2! Είναι για τη μεγάλη κατηγορία! Μία ομάδα καλοδουλεμένη και παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο.
Παράλληλα διατηρεί και το καλό σερί στην άμυνα κρατώντας το μηδέν σε ένα ακόμη ματς.

Εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση…

Άριστος ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο. Οι «κυανόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί τόσο στο δημιουργικό όσο και στο ανασταλτικό κομμάτι.
Ο ΠΑΣ, έβγαλε ενέργεια, κέρδισε μονομαχίες και έβγαινε με αξιώσεις προς την εστία του Διούδη.
Αντίθετα ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις και απείλησε ελάχιστα.
Σε μία καλή στιγμή των γηπεδούχων, στο 28ο , ο Κάστρο σούταρε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και ο Παμλίδης πλάσαρε «γλυκά» για το 1-0.
Στα επόμενα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, κυριάρχησε η δύναμη αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση ο Παναθηναϊκός.

paspao

Ανέβηκε ο Παναθηναϊκός αλλά ο ΠΑΣ είχε την υπομονή…

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στην επανάληψη, όπου είχε καλύτερη κυκλοφορία σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο.
Και αν και έφτασε με περισσότερες αξιώσεις στα καρέ του Γιαννίκογλου, ο ΠΑΣ είχε την υπομονή στο παιχνίδι του.
Μάλιστα οι «κυανόλευκοι» είχαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Παμλίδη που κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ.

goal pas

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτ/νιας) – Τζιουβάρας (Κοζάνης)
4ος: Ματσούκας (Αιτ/νιας)
Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Παντελάκης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Καρτάλης (74′ Νάουμετς), Ξύδας (84′ Λιάσος), Παμλίδης, Κρίζμαν (68′ Λεό).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Δώνης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (74′ Μπουζούκης), Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης (28′ λ.τρ. Κουρμπέλης), Μπεκ (46′ Περέα), Νούνες, Πούγγουρας, Καμπετσής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κρίζμαν, Γ. Δώνης, Κάστρο, Χατζηθεοδωρίδης, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Ζαχίντ, Δώνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3′ Ο Διούδης βγήκε παρακινδυνευμένα και υπό την πίεση του Παμλίδη, παραχώρησε πλάγιο.
8′ Ο Αποστολόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας και βγήκε στην κόντρα, από σέντρα του Σιόντη, αλλά το γέμισμα που επιχείρησε στην περιοχή, ανακόπηκε.
9′ Φάουλ του Καρτάλη, στο τείχος η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.
11′ Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καμπετσή, ο Γιαννίκογλου απομάκρυνε σε κόρνερ.
14′ Ο Κάστρο σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Διούδης.
16′ Σέντρα του Καρτάλη προς τον Κάστρο, ο Καμπετσής απομάκρυνε σε κόρνερ.
21′ Σέντρα του Αποστολόπουλου στην περιοχή, πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς δεν βρέθηκε προωθημένος παίκτης του ΠΑΣ.
22′ Κλέβει μεταβίβαση της μπάλας από τον Διούδη στον Αποστολάκη, ο Ξύδας, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη φάση και την έβγαλε άουτ.
28′ ΓΚΟΛ! 1-0! Σουτ του Κάστρο, η μπάλα κόντραρε και ο Παμλίδης, από κοντά πλάσαρε και άνοιξε το σκορ! Ο Παναθηναϊκός στο λεπτό αυτό αγωνίζονταν με 10 καθώς είχε αποχωρήσει τραυματίας ο Αποστολάκης.
34′ Γέμισμα του Μπεκ, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
36′ Κεφαλιά του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Διούδης.
42′ Φάουλ του Δώνη, άουτ η μπάλα.
45′ Ωραία ενέργεια του Ξύδα με προσποίηση, ο Καρτάλης έχασε όμως το κοντρόλ μέσα στην περιοχή.
45’+2′ Αδύναμη κεφαλιά του Χατζηθεοδωρίδη, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
45’+3′ Γύρισμα του Κρίζμαν απομάκρυνε η άμυνα.
47′ Γέμισμα στην περιοχή του ΠΑΣ, συγκρούστηκαν στον αέρα ο Παντελάκης και ο Γιαννίκογλου.
48′ Κεφαλιά του Δώνη, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
50′ Σέντρα του Αποστολόπουλου, μπλόκαρε ο Διούδης.
51′ Σουτ του Ζαχίντ στην περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.
54′ Σουτ του Σιόντη, πάνω από τα δοκάρια.
55′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Διούδης.
56′ Διαγώνιο σουτ του Καμπετσή, ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
59′ Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Παμλίδη, στο πρώτο δοκάρι, ελάχιστα άουτ.
60′ Ο Καμπετσής έπεσε πάνω στον Παντελάκη ο οποίος έκανε χέρι στην περιοχή. Ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι αλλά είχε υποδεχτεί επιθετικό φάουλ.
64′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα ο Παμλίδης μπήκε στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Μπουκουβάλα, άουτ.
66′ Ο Μπουκουβάλας απομάκρυνε σε κόρνερ επικίνδυνη σέντρα του Χατζηγιοβάνη.
69′ Κεφαλιά του Σκόνδρα, άουτ.
71′ Σουτ του Καρτάλη, χωρίς ισορροπία, άουτ.
73′ Σουτ του Καμπετσή στην περιοχή, ο Γιαννίκογλου εκτινάχθηκε και απέκρουσε σε κόρνερ.
77′ Σουτ του Μπουζούκη με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
80′ Σουτ του Ξύδα άουτ.
84′ Σουτ του Παμλίδη, άουτ.
85′ Σουτ του Ζαχίντ.
87′ Ο Νάουμετς από πλάγια τη σέντρα, προβολή του Παμλίδη, άουτ.
88′ Σουτ του Δώνη στην περιοχή, άουτ.
90’+4′ Ο Γιαννίκογλου μπλόκαρε σέντρα του Χατζηθεοδωρή.
90’+4′ Ο Παμλίδης ξεπέρασε τον Διούδη αλλά καθυστέρησε να πλασάρει και χάθηκε η ευκαιρία.