ΠΑΣ Γιάννινα: Δεν βρήκε το φλουρί

Παλιά μου τέχνη κόσκινο. Το 2018 ήρθε αλλά οι συνήθειες του 2017 καλά κρατούν!

Κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο «Ζωσιμάδες» το τρίποντο δεν ήρθε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Δεν έπιασαν ρυθμό

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να διασπάσουν τις άμυνες αλλά να μην βρίσκουν ρυθμό και μοιραία να μην μπορούν να βρουν λύσεις.
Ο ΠΑΣ δεν φάνηκε να έχει σε καλή ημέρα τους οργανωτές του ενώ από την πλευρά του ο Αστέρας προσπάθησε με κάθετες μπαλιές να γίνει επικίνδυνος και είχε ορισμένα καλά σουτ.

Δεν ήρθε πολυπόθητο γκολ

Στην επανάληψη οι προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα και το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό.
Η είσοδος του Βιδάλ και του Σολτάνι έδωσαν περισσότερη ενέργεια στους γηπεδούχους αλλά η πίεση των τελευταίων λεπτών δεν απέδωσαν καρπούς, απέναντι στον αντίπαλο ο οποίος ήταν επικίνδυνος στην κόντρα.
Ο Αστέρας στο φινάλε είχε την ευκαιρία να πάρει το διπλό με κεφαλιά του Σελίν που βρήκε το δοκάρι.
Ο ΠΑΣ παρέμεινε για έβδομο παιχνίδι χωρίς νίκη . Όμως διατήρησε το αήττητο της έδρας του. Παρ’ όλα αυτά οι νικές μετράνε και το σερί διευρύνεται επικίνδυνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Εμμανουήλ Σκουλάς από την Θεσσαλία. Βοηθοί ο Κωνσταντίνος Ποντίκης (Πρέβεζας) και ο Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας).
Τέταρτος διαιτητής ο Νικόλαος Πουλημάς (Κέρκυρας) και παρατηρητής ο Ανδρέας Γιακουμής (Αθηνών).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας (62′ Τζημόπουλος), Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης (78′ Σολτάνι), Χαλκιαδάκης (46′ Βιδάλ), Μπέριος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Λίλα, Κόντε.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Ινσάλδο (64′ Κυριακόπουλος), Τσιλιανίδης (89′ Σελίν), Μανιάς (85′ Γκοντό).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπουκουβάλας, Καρανίκας, Πασαλίδης, Μπέριος, Γκοντό
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
5′ Κεφαλιά του Κόντε, από σέντρα του Μανθάτη, και ο Αθανασιάδης έδιωξε σε κόρνερ.
13′ Ο Ινσάλντο το σουτ άουτ.
15′ Από σέντρα του Μουνάφο σουτ του Μανιά στην περιοχή, άουτ.
16′ Ο Γιαννίκογλου πρόλαβε προ του Μανιά κάθετη του Τρόνσο.
26′ Ο Τριανταφυλλόπουλος ανέκοψε σε κόρνερ τον Κόντε στην περιοχή μετά από γέμισμα.
29′ Δυνατό σουτ του Γιαννούλη, άουτ.
30′ Ανατροπή του Καρανίκα από τον Ινσάλδο. Ο διαιτητής κ. Σκουλάς υποδεικνύει θέατρο για τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ ο οποίος «κιτρινίστηκε»
37′ Σουτ του Λίλα έξω από την περιοχή, άουτ.
40′ Ο Κόντε ανακόπηκε στην περιοχή πριν σουτάρει από τον Τριανταφυλλίδη και τον Πασαλίδη σε κόρνερ.
48′ Σουτ του Λίλα άουτ.
50′ Μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Μανιά άουτ.
53′ Ο Μουνάφο στην περιοχή, σούταρε πάνω από την εστία.
55′ Φάουλ του Κόντε λίγο έξω από την περιοχή, άουτ.
56′ Ο Καρανίκας ανέκοψε τον Γιαννούλη ο οποίος μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή.
56′ Σουτ του Τόνσο, η μπάλα κόντραρε στον Σκόνδρα και πέρασε κόρνερ.
61′ Σουτ του Τσιλιανίδη, ο Γιαννίκογλου απομάκρυνε σε κόρνερ.
69′ Ο Ιγκόρ σημάδεψε τον Μανιά, κεφαλιά άουτ.
69′ Ο Μανιάς ανακόπηκε στην περιοχή σε κόρνερ από τον Μιχαήλ.
71′ Σουτ του Τσιλιανίδη, δύσκολα απομάκρυνε στην γωνία ο Γιαννίκογλου.
72′ Ο Γιάκος βρήκε ωραία τον Μανθάτη όμως το πλασέ απέκρουσε ο Αθανασιάδης.
76′ Ο Μπέριος έκοψε τελευταία στιγμή τον Τσιλιανίδη ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή σε θέση βολής από κάθετη του Τρόνσο.
83′ Ο Ιγκλέσιας απομάκρυνε σε κόρνερ λίγο πριν σουτάρει ο Κόντε.
84′ Ο Κόντε κατέβασε με το δεξί και σούταρε με το αριστερό, άουτ.
88′ Σουτ του Σολτάνι, απομάκρυνε ο Αθανασιάδης στην γωνία.
89′ Κεφαλιά του Κόντε άουτ.
90’+1′ Κεφαλιά του Σελίν στο κάθετο δοκάρι.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Εκτός 18αδας έμεινε ο Ντόλοβατς.
– Από την επέτειο του «Όχι» στις 28 Οκτωβρίου η τελευταία νίκη του ΠΑΣ και η τελευταία ήττα του Αστέρα στο πρωτάθλημα.