ΠΑΣ Γιάννινα: Κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε,3-0 τον Ολυμπιακό

Το καλύτερο άφησε για το φινάλε του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Με έναν καταπληκτικό Νικολιά, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν φοβερή στο δεύτερο ημίχρονο και έριξε αυλαία με επιβλητική νίκη με 3-0 επί του Ολυμπιακού!

Μουδιασμένο ξεκίνημα αλλά πήρε μπροστά μετά!

Κάτω από ισχυρή βροχόπτωση ξεκίνησαν οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός με αιχμή του δόρατος τον Ανσαριφάρντ, μπήκε πιο δυνατά και έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες το πρώτο πεντάλεπτο.
Σταδιακά ο ΠΑΣ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και αύξησε την κατοχή της μπάλας.
Ο Κόντε είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά στο 39ο λεπτό ο Νικολιάς είχε σέντρα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, και ο αμαρκάριστος Κόντε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
Ο Ισπανός είχε καλό σουτ από τριάντα μέτρα ελάχιστα άουτ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου.

Καταιγίδα!

Αν και κόπασε η βροχόπτωση, το αντίθετο έγινε στην επανάληψη στον αγωνιστικό χώρο.
Ο ΠΑΣ ήταν καταιγίδα και με σπουδαία μπάλα σκόραρε τρις ενώ είχε και μεγάλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ!
Το 1-0 ο Τζημόπουλος στο 54ο, ο Κόντε στο 62ο το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βιδάλ έκλεισε ένα ονειρεμένο 3-0 κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά και δίνοντας στον ΠΑΣ τη νίκη μετά από εφτά αγώνες ανομβρίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης).
Βοηθοί ο Βασίλειος Καραβασίλης (Καβάλας) και ο Αιχάν Χούσκογλου (Θράκης).
Τέταρτος διαιτητής ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) και παρατηρητής ο Απόστολος Κουρκούνας (Χανίων).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Ντόλοβατς, Τζημόπουλος (83′ Μπέριος), Τσικάρσκι, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Γαρουφαλιάς, Μιχαήλ, Νικολιάς (89′ Μπουκουβάλας), Χαλκιαδάκης (83′ Βιδάλ), Κόντε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης, Ίγκορ Σίλβα, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς (67′ Βέργος), Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί, Ένγκελς, Σισέ, Βρουσάι (88′ Κωστανάσιος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αποστολόπουλος, Ταχτσίδης, Ιγκόρ, Τζημόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

fash pas gauros

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3′ Πλασέ του Ανσαριφάρντ πάνω στον Βελλίδη.
5′ Σέντρα του Ίγκορ, πλασέ του Ανσαριφάρντ, με τα πόδια ο Βελλίδης απομάκρυνε.
11′ Από κόρνερ του Φορτούνη, ο Σισέ δεν μπόρεσε να γίνει αποδέκτης της μπάλας και ο Σκόνδρας απομάκρυνε σε κόρνερ.
11′ Κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Σισέ άουτ.
23′ Ο Κόντε ανακόπηκε από τον Σισέ στην περιοχή.
25′ Σέντρα-σουτ του Ίγκορ, άουτ.
26′ Ο Νικολιάς βρήκε τον Κόντε στην περιοχή, ο Ισπανός όμως δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα.
33′ Πλασέ στην κίνηση του Φορτούνη, σε κόρνερ ο Βελλίδης.
33′ Κεφαλιά άουτ του Σισέ.
36′ Από κόρνερ του Αποστολόπουλου, τακουνάκι του Σκόνδρα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
39′ Σέντρα σουτ του Νικολιά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κόντε σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.
43′ Δυνατό σουτ του Κόντε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
48′ Διαγώνια πάσα του Κόντε στον Νικολιά, πλασέ μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης με διπλή προσπάθεια.
51′ Σέντρα του Ανδρούτσου, κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς, άουτ.
54′ Ωραία προσπάθεια του Νικολιά, ο Κόντε σέντραρε και ο Ίγκορ παρακινδυνευμένα παραχώρησε κόρνερ.
54′ ΓΚΟΛ! 1-0! Κεφαλιά του Τζημόπουλου στην «καρδιά της άμυνας» από κόρνερ του Αποστολόπουλου και η μπάλα στα δίχτυα!
58′ Μακρινό σουτ του Σισέ, άουτ.
61′ ΓΚΟΛ! 2-0! Φοβερό γυριστό του Κόντε μετά από σέντρα του Νικολιά και ο ΠΑΣ σημειώνει το δεύτερο γκολ.
62′ Σέντρα του Χατζισαφί, κεφαλιά του Βρουσάι, άουτ.
65′ Σέντρα σουτ του Κόντε στην περιοχή, παράλληλα από την εστία του Χουτεσιώτη.
73′ Γέμισμα του Φορτούνη άουτ.
76′ Φάουλ του Κόντε στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.
84′ Σουτ του Κόντε, ελάχιστα άουτ.
86′ Μετά από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Μιχαήλ, ο Σισέ προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα αναπήδησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Σισέ απομάκρυνε στην γραμμή.
90’+2′ ΓΚΟΛ! 3-0! Ο Μπουκουβάλας βγήκε στην κόντρα, πάσαρε στον Βιδάλ ο οποίος πλάσαρε για το 3-0!