ΠΑΣ Γιάννινα: Ξέσπασμα με πάρτι πρόκρισης

Χάρμα ιδέσθαι ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα στον επαναληπτικό του κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Λεβαδειακό!

Ήταν ένας ΠΑΣ που θέλουν οι φίλαθλοι του! Με στρωτό ποδόσφαιρο, περίτεχνες ενέργειες και το κυριότερο… γκολ!
Σαν να το περίμενε από καιρό η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ξέσπασε, ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου ματς και με 4-0 πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους «8»!
Με μαέστρο τον Βιδάλ, οι «κυανόλευκοι» πραγματοποίησαν φανταστικό παιχνίδι και μετέτρεψαν μία δύσκολη ρεβάνς σε περίπατο!

Πήρε το ζητούμενο…

Ο ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο επέβαλε τον ρυθμό του απέναντι στους Βοιωτούς που κατέβηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και προσπάθειες να βγουν στην κόντρα.
Και μπορεί ο Λεβαδειακός να είχε ορισμένα καλά σουτ, οι «κυανόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Τελικά το γκολ ήρθε στο 30ο λεπτό. Από κόρνερ του Βιδάλ ο Τζημόπουλος δεν άφησε περιθώρια στον Σωτηρίου και με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού βρήκε δίχτυα.
Ο ΠΑΣ ήταν καταιγιστικός στην συνέχεια. Είχε δοκάρι στο 37ο σε φάουλ του Κόντε και έφτασε τελικά στο 2-0 με τον Ισπανό να πλασάρει στην κίνηση μετά από παράλληλη μπαλιά του Αποστολόπουλου.

Δεν κατέβασε ταχύτητα

Και στην επανάληψη ο ΠΑΣ δεν κατέβασε ρυθμό. Όσο διατηρούνταν το 2-0 οι Βοιωτοί είχαν ελπίδες.
Όμως ο ΠΑΣ ήταν αποφασισμένος!
Με το 3-0 του Κόντε στο 79ο τα πάντα έμοιαζαν ονειρικά!
Ο Γαρουφαλιάς στις καθυστερήσεις έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ και το πανηγύρι άναψε στο “Ζωσιμάδες”.

Διαιτητής του αγώνα ο Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας) με βοηθούς τον Αιχάν Χούσκογλου (Θράκης) και τον Σπυρίδωνα Βασιλόπουλο (Έβρου).
Τέταρτος διαιτητής ο Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάών) και παρατηρητής ο Αθανάσιος Βέλλιος (Ξάνθης).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μιχαήλ, Κόντε, Μπουκουβάλας, Γιάκος (85′ Χαλκιαδάκης), Γαρουφαλιάς, Τζημόπουλος, Βιδάλ (79′ Μανθάτης), Αποστολόπουλος, Μπετρά (75′ Σολτάνι), Σκόνδρας.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Ντιόγκο (69′ Ζαραδούκας), Καλτσάς, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (83′ Καθάριος), Αντιλέχου, Λεονάρντο (46′ Ιωαννίδης), Μπελγκαζουανί, Φαβάρο, Γιακουμάκης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σουμπίνιο, Ντιόγκο, Λεονάρντο, Μιχαήλ, Σκόνδρα, Καλτσάς, Αποστολόπουλος, Μπελγκαζουανί
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
9′ Μακρινό φάουλ του Σουμπίνιο ο Περιστερίδης μπλόκαρε.
12′ Κεφαλιά του Σκόνδρα μετά από φάουλ του Αποστολόπουλου, άουτ.
14′ Ατομική προσπάθεια του Μπελγκαζουανί που ξεπέρασε τον Σκόνδρα, επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Περιστερίδη, άουτ η μπάλα.
18′ Σέντρα σουτ του Γιάκου, ο Κόντε δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.
20′ Μακρινό σουτ του Σουμπίνιο ο Περιστερίδης μπλόκαρε.
24′ Ο Μπουκουβάλας κέρδισε την κόντρα και μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Λεονάρντο και πέρασε κόρνερ.
30′ ΓΚΟΛ! 1-0! Μετά από κόρνερ του Βιδάλ, ο Τζημόπουλος με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα!
33′ Μακρινό σουτ του Βιδάλ, άουτ.
37′ Φάουλ του Κόντε η μπάλα στο κάθετο δοκάρι, η μπάλα βρήκε τον Μπετρά που ήταν αμαρκάριστος και πέρασε άουτ.
38′ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Κόντε με πλασέ στην κίνηση και η μπάλα στα δίχτυα από γύρισμα του Αποστολόπουλου!
41′ Ο Μπετρά στην περιοχή πλάσαρε αλλά ο Σωτηρίου απομάκρυνε.
42′ Σουτ του Καλτσά, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
48′ Ο Βιδάλ βρήκε ωραία τον Αποστολόπουλο στην περιοχή, όμως ο Σωτηρίου μπλόκαρε.
52′ Φάουλ του Σκόνδρα, ο Μπετρά πήγε να κάνει τακουνάκι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
53′ Σέντρα του Ντιόγκο, ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.
59′ Σέντρα σουτ του Αποστολόπουλου, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
65′ Σουτ του Σουμπίνιο, πάνω από τα δοκάρια.
69′ Σουτ του Μπετρά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
72′ Κόρνερ του Σουμπίνιο, κεφαλιά του Γιακουμάκη, άουτ.
73′ Ο Κόντε πήρε τις κόντρες στην περιοχή αλλά ο Αντιλέχου τον ανέκοψε τελευταία στιγμή.
77′ Μακρινό σουτ του Σουμπίνιο άουτ.
79′ ΓΚΟΛ! 3-0! Διαγώνιο σουτ του Κόντε, από πάσα του Μπουκουβάλα, η μπάλα στα δίχτυα!
81′ Κόρνερ του Μανθάτη, κεφαλιά του Μιχαήλ, σε κόρνερ ο Σωτηρίου.
82′ Κόρνερ του Μανθάτη, κεφαλιά του Σκόνδρα άουτ.
85′ Μακρινό σουτ του Μανθάτη άουτ.
86′ Σουτ του Καθάριου μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
90’+2′ ΓΚΟΛ! 4-0! Σέντρα του Μανθάτη, σουτ εν κινήσει του Γαρουφαλιά και πάρτι πρόκρισης!