Έδειξε τα δόντια του ο ΠΑΣ

Αντί για θρίαμβος, αγχωτική νίκη! Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου τρίποντου στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η κακή παράδοση στο «Γεώργιος Καμάρας» έσπασε επιτέλους με νίκη 2-1 σε ένα παιχνίδι που ήθελε πολύ προσοχή, αλλά ο ΠΑΣ έδειξε ότι έχει τα στοιχεία για σπουδαία μπάλα.
Ο Λεό, στο ντεμπούτο του με την φανέλα του ΠΑΣ, και ο Νικολιάς, ήταν οι δημιουργοί και οι σκόρερ μίας μεγάλης νίκης ουσίας και ψυχολογίας, την 3η αγωνιστική και μετά από τις δύο ήττες. Αν δεν υπήρχε το τελευταίο αγχωτικό δεκάλεπτο, όπου και έμεινε και με 10 λόγω αποβολής του Κάστρο, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, θα έπαιρνε άριστα!

Ήρθε και το πρώτο γκολ

Ο Απόλλων Σμύρνης είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα καθώς ήταν φλύαρος.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα, παρά το γεγονός ότι δεν μπορούσε να κρατήσει εύκολα μπάλα, σταδιακά άρχισε να παίρνει ηνία στο παιχνίδι.
Αρχικά απείλησε με Μυστακίδη και Λεό στο 32ο με διπλή προσπάθεια, και τελικά «χτύπησε» στο κατάλληλο σημείο, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Ο Νικολιάς μεταβίβασε την μπάλα στον Λεό, ο Γάλλος με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε τον Τζανετόπουλο και πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό.

Από σκόρερ δημιουργός

Μεγάλη μπάλα έπαιξε ο ΠΑΣ στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης.
Οι σπουδαίοι Λεό και Νικολιάς, άλλαξαν ρόλους και ο ένας ντύθηκε δημιουργός, και ο άλλος σκόρερ, στο 60ο λεπτό όταν και άλλαξαν και πάλι ωραία την μπάλα σε έναν πολύ ωραίο συνδυασμό.
Οι φιλοξενούμενοι μετά το 0-2 κυριάρχησαν και χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες και για τρίτο γκολ, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Δόση άγχους

Όμως μία στιγμιαία χαλάρωση και η μείωση του σκορ στο 79ο από τον Ελ Χέλβε, έφερε μία δόση άγχους για το τελευτα΄λιο δεκάλεπτο. Και τα πράγματα πήραν δραματική τροπή όταν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Κάστρο στο 84ο.
Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν όμως αποφασισμένη για την νίκη η οποία ήρθε επιτέλους!

Διαιτητής ο Γεώργιος Λάμπρου από την Εύβοια. Βοηθοί ο Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Ευβοίας) και ο Γεώργιος Γιαννίκος (Πειραιά).
Τέταρτος διαιτητής ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας) και παρατηρητής ο Κωνσταντίνος Ζαννετίδης (Δωδεκανήσου).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλμπέρτο Χιμένεθ Μοντεαγούδο): Χουάντερσον, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος (73′ Γκίνο), Κύργιας, Γκονζάλες (59′ Σικαμπάλα), Τριάδης, Ντούρσο (73′ Ελ Χέλβε), Μάντζιος, Πέδρο, Μπεντινέλι.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Νικολιάς, Κάστρο, Βιδάλ (87′ Σκόνδρας), Μυστακίδης (80′ Αθανασιάδης), Λέο (69′ Κρίζμαν).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντούρσο, Τσικάρσκι, Ναδάλες, Κάστρο, Νικολιάς, Βελλίδης, Σικαμπάλα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κάστρο (2η κίτρινη στο 84′)

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
5′ Λανθασμένα ο Μυστακίδης υποδείχτηκε οφσάιντ και ενώ είχε μπει επικίνδυνα στην περιοχή.
7′ Ο Μιχαήλ πρόλαβε και ανέκοψε τον Μάντζιο στην περιοχή.
8′ Ο Τριάδης από πλάγια την σέντρα, ο Βελλίδης έγκαιρα βγήκε και μπλόκαρε.
11′ Χλιαρό σουτ του Τριάδη, εύκολα ο Βελλίδης.
14′ «Βουτιά» του Ντούρσο στην περιοχή. Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Ιταλό.
18′ Ο Μάντζιος μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ.
21′ O Μπεντινέλι μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, πλάσαρε με τον Βελλίδη να αποκρούσει, νέα προσπάθεια του Τριάδη, ο Μιχαήλ απομάκρυνε.
26′ Γέμισμα από φάουλ του Ναδάλες, ο Βελλίδης μπλόκαρε.
30′ Παράλληλη σέντρα στην περιοχή της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» από τον Μπουκουβάλα, ο Μυστακίδης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, ενώ και ο Τσικάρσκι στο δεύτερο δοκάρι δεν την πρόλαβε.
32′ Ο Μυστακίδης μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, ο Χουάντερσον απομάκρυνε, νέο σουτ του Λεό, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
41′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ωραία προσπάθεια και πλασέ του Λεό με το αριστερό ξεφεύγοντας από τον Τζανετόπουλο, η μπάλα στα δίχτυα! Η προσπάθεια ξεκίνησε από μεταβίβαση του Νικολιά.
50′ Φάουλ από διαγώνια θέση του Βιδάλ, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
54′ Γύρισμα του Τριάδη από πλάγια στην περιοχή, ο ανέκοψε ο Τζημόπουλος.
58′ Χλιαρό μακρινό σουτ του Βιδάλ, δεν απείλησε τον Χουάντερσον.
59′ Δυνατό σουτ του Τριάδη δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
60′ ΓΚΟΛ! 0-2!Ο Λεό έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και τροφοδότησε με σκαφτή μπαλιά τον Νικολιά ο οποίος πλάσαρε εύστοχα προλαβαίνοντας την έξοδο του Χουάντερσον!
63′ Ο Νικολιάς βρήκε τον Μυστακίδη, πλασέ, ο Χουάντερσον απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ.
67′ Φάουλ του Τριάδη, στην αγκαλιά του Βελλίδη.
72′ Ο Τριάδης εκτέλεσε φάουλ από την γωνία της περιοχής, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
77′ Ο Τσικάρσκι επιχείρησε να βρει τον Κρίζμαν στην περιοχή, πρόλαβε ο Κύργιας.
78′ Ο Νικολιάς βρήκε ωραία τον Βιδάλ στην περιοχή, πλασέ, αλλά ο Χουάντερσον απομάκρυνε σε κόρνερ.
79′ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Τριάδης βρήκε τον Ελ Χέλβε στην περιοχή, πλασέ στα δίχτυα! Αιφνιδιάστηκε ο Τσικάρσκι στην άμυνα του ΠΑΣ.
84′ Δεύτερη κίτρινη στον Κάστρο. Με 10 ο ΠΑΣ.
90’+3′ Κεφαλιά του Λίλα, ακούσιο χέρι από τον Τζημόπουλο.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Με τις γαλάζιες εμφανίσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα.
– Πρώτη παρουσία του Λεό στην ενδεκάδα του ΠΑΣ, η οποία και συνοδεύτηκε με το πρώτο γκολ των «κυανόλευκων» στο πρωτάθλημα, ενώ έδωσε την ασίστ για το δεύτερο.
– Ντεμπούτο στο τελευταίο δεκάλεπτο και για τον Αθανασιάδη με τη φανέλα του ΠΑΣ.
– Αποβλήθηκε από τον πάγκο του ΠΑΣ ο διευθυντής του ποδοσφαιρικού τμήματος, Δ. Νιαρχάκος για διαμαρτυρία.