Κόντε-ψε μία ονειρική πρόκριση, πλήρωσε τα λάθη

Ένας αποφασισμένος ΠΑΣ Γιάννινα κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο του AEL FC ARENA και ακούμπησε μία ονειρική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Όμως η τύχη και τα αμυντικά λάθη και των δύο παιχνιδιών κόστισαν τελικά.
Η ΑΕΛ πήρε το εισιτήριο νικώντας με 3-2 στην παράταση κόντρα στην συγκλονιστική παρουσία των κυανόλευκων.
Παρά το 1-2 του πρώτου ματς και παρά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κυριάρχησε, το πίστεψε, έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε!

Πολύ καλά στημένος και με όρεξη

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε ορεξάτος στο ματς και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις.
Όμως και για ένα ακόμη ματς υπήρξε λάθος που ισοδυναμούσε με γκολ για τους αντιπάλους.
Από λάθος γύρισμα του Μπέριου, ο Κριζμάν έγινε αποδέκτης της μπάλας από πάσα του Γιοβάνοβιτς και με πλασέ σκόραρε για την ΑΕΛ.
Το γκολ αυτό δεν πτόησε τους «κυανόλευκους» οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ασκώντας πίεση και έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας.
Ο Κόντε με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 1-1 στο 22′ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Στο 43′ χάθηκε σημαντική ευκαιρία με σουτ του Μανθάτη από ευνοϊκή θέση.

Ο Ισπανός τον έστειλε παράταση, μπορούσε όμως και πρόκριση…

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ ήταν σαν φτιαγμένος από ατσάλι! Όχι μόνο περιόρισε σε παθητικό ρόλο την ΑΕΛ, αλλά μπορούσε να την στείλει σπίτι της αν ο Κόντε και ο Μανθάτης έβρισκαν δίχτυα στις κλασσικές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.
Ο Κόντε με άριστη εκτέλεση φάουλ στο 82′ και αφού η μπάλα βρήκε το δοκάρι, έφερε το 1-2 που έστειλε το ματς στην παράταση.

Η παράταση έδειξε ΑΕΛ

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε βαθιά σέντρα του Γουάλας, πλάσαρε εύστοχα σημειώνοντας το 2-2. Αυτό ήταν το 3ο γκολ του Μασούρα κόντρα στον ΠΑΣ λες και του το χρώσταγε η τύχη.
Στο 109′ ο Μιχαήλ ανέτρεψε τον Κριζμάν. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Φατιόν για το 3-2, δίνοντας την πρόκριση στους βυσσινί.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτριος Καραντώνης από την Ημαθία. Βοηθοί η Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) και ο Αλέξανδρος Γρεβένης (Χαλκιδικής).
Τέταρτος διαιτητής ο Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Μητροφάνης (Αθηνών).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Ουάλας, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσαβλιεβιτς, Ναζλίδης (73′ Λεοζίνιο), Αγκάνοβιτς (65′ Γκόλιας), Κριζμάν (111′ Περόνε).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μανθάτης (70′ Ντόλοβατς), Χαλκιαδάκης (90′ Γιάκος), Γαρουφαλιάς, Κόντε, Μπέριος, Αποστολόπουλος, Βιδάλ, Μπετρά (59′ Σολτάνι), Τσικάρσκι, Μιχαήλ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιλοσάβλίεβιτς, Γαρουφαλιάς, Λαγός, Τσικάρκσι, Ζίζιτς, Φατιόν, Σολτάνι, Βιδάλ, Λεοζίνιο, Κόντε, Περόνε
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
11′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Αγκανοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Μπέριος κάνει λάθος γύρισμα, η μπάλα στρώνεται στον Γιοβανοβιτς, πάσα στον Κριζμάν, προβολή και η μπάλα στα δίχτυα!
19′ Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Μπετρά ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ από εξαιρετική πάσα του Κόντε.
22′ ΓΚΟΛ! 1-1! Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κόντε, στον άξονα, στα δίχτυα!
24′ Φάουλ του Βιδάλ, στα χέρια του Μπόζοβιτς.
28′ Σουτ του Μασούρα, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
43′ Ο Κόντε πήρε την μπάλα από τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο Μανθάτης σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
48′ Από εκτέλεση φάουλ ο Γιοβάνοβιτς δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα η οποία πέρασε άουτ.
56′ Από μπαλιά του Χαλκιαδάκη, ο Κόντε στην περιοχή ξεπέρασε με ψηλοκρεμαστό πλασέ τον Μπόζοβιτς αλλά δεν μπόρεσε να την γυρίσει στα δίχτυα.
61′ Κόρνερ του Βιδάλ, ο Σολτάνι την κεφαλιά άουτ.
63′ Σέντρα σουτ του Φατιόν, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
64′ Γύρισμα τον Κόντε, σε θέση βολής ο Μανθάτης, πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
77′ Φάουλ του Γουάλας πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
82′ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Κόντε εκτελεί με φάουλ και η μπάλα στα δίχτυα και με την βοήθεια του κάθετου δοκαριού!
87′ Σουτ του Χαλκιαδάκη άουτ.
88′ Σουτ του Λεοζίνιο άουτ
89′ Ο Αποστολόπουλος βρήκε τον Κόντε σε τετ-α-τετ ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Μπόζοβιτς αλλά πλάσαρε άουτ. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία.
100′ ΓΚΟΛ! 2-2! Βαθιά μπαλιά του Γουάλας, πλασέ του Μασούρα και η μπάλα στα δίχτυα!
107′ Πέναλτι του Μιχαήλ στον Κριζμάν.
108′ ΓΚΟΛ! 3-2! Ο Φατιόν ήταν εύστοχος!
112′ Ο Κόντε πλάσαρε ο Μπόζοβιτς απομάκρυνε με τα πόδια.
113′ Ο Σολτάνι γύρισε ο Μπόζοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ.
114′ Ο Περιστερίδης νίκησε σε τετ-τα-τετ τον Μασούρα.
120′ Ο Περόνε στην περιοχή, ο Περοστερίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– «Ο Αλέξανδρος μιλούσε ελληνικά» το μήνυμα της φανέλας της ΑΕΛ.
– Αποβλήθηκαν από τους πάγκους ο Δημήτρης Νιαρχάκος και ο Αλέξης Κούγιας.
– Βροχή αντικειμένων δέχτηκε ο Περιστερίδης στις καθυστερήσεις μετά από ακύρωση γκολ οφσάιντ της ΑΕΛ.

Αποστολή: Μιχάλης Τσάγκας