ΠΑΣ Γιάννινα: Είναι ήδη σε διακοπές..

Τα δωράκια στους αντιπάλους συνεχίζει να μοιράζει απλόχερα ο ΠΑΣ Γιάννινα και πλέον ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες να τελειώσει με ευρωπαϊκό εισιτήριο η χρονιά. Μάλλον οι παίκτες του ΠΑΣ σκέφτονται ήδη τις διακοπές.

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν η τυχερή ομάδα της αγωνιστικής καθώς πήρε το διπλό στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής με 1-0, με τον ΠΑΣ να σπαταλάει ένα ημίχρονο, να χάνει πέναλτι με τον Κόντε (το πρώτο πέναλτι της σεζόν), ενώ μέσα σε όλα ήρθε και η διαιτησία του Παπαδόπουλου η οποία χάρισε κόκκινη στον Απόλλωνα και ακύρωσε γκολ του Μανθάτη. Μάλιστα για την ομάδα της Ριζούπολης το πρώτο διπλό ήρθε στα Γιάννινα!

Ένας “πρώην” τον πλήγωσε – Η εικόνα του παιχνιδιού

Τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα που γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 απο τον Απόλλων Σμύρνης, με τον Ναδάλες να σκοράρει κόντρα στην πρώην του ομάδα.
Μετά και απο αυτή την ήττα ο ΠΑΣ πλέον πολύ δύσκολα θα μπεί στο κυνήγι της πρώτης πεντάδας για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου μένοντας στην 11η θέση με 30 βαθμούς, απο την άλλη ο Απόλλων Σμύρνης με την σημερινή πρώτη εκτός έδρας νίκης στο πρωτάθλημα μπορεί να μένει στην 14η θέση αλλά αυξάνει την διαφορά στο +4 απο την Κέρκυρα που βρίσκεται στην 15η θέση με 21 βαθμούς.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Σμύρνης είχε την υπεροχή του αγώνα αλλά και τις πιο σημαντικές στιγμές του μάτς με τους Ελμπάζ και Ναδάλες να απειλούν την εστία του Βελλίδη, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν με τον πέναλντι που κέρδισε ο Μιχαήλ στο 30ο λεπτό, με τον Χουάντερσον να αποκρούει το πέναλντι του Κόντε.
Στο 32ο λεπτό ο Απόλλων Σμύρνης άνοξε το σκόρ, έπειτα απο δυνατό πλάγιο του Στάθη απο την δεξιά πλευρά η αμυντική τετράδα του ΠΑΣ αδράνησε με τον Ναδάλες να κάνει το 1-0 χωρίς να πανηγυρίσει το τέρμα που σημείωσε σεβόμενος την πρώην ομάδα του.
Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη παρουσίασε για άλλη μια φορά το πρόβλημα που είχε σχεδόν όλη την φετινή χρονία και αυτό βέβαια είναι η μεσαία γραμμή, πολλά τα κενά μπροστά απο τα σέντερ μπακ με τον Λίλα μόνο του να μην μπορεί να ανταποκριθεί, ο ΠΑΣ δεν έχει τον παίκτη ο οποίος μπορεί να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα με αποτέλεσμα ο Απόλλων να βρίσκει κενούς χώρους και να τους εκμεταλέυεται κανοντάς τους ευκαιριές.
Ο ΠΑΣ πέρα απο το χαμένο πέναλντι του Κόντε είχε δύο μακρινά σούτ του Τζημόπουλου και του Λίλα χωρίς όμως να απειληθεί ιδιαίτερα ο Χουάντερσον.

Η επανάληψη

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ μπήκε περισσότερο ορεξάτος, συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό έπειτα απο συνεργασία του Κόντε και του Μανθάτη έχασε μεγάλη ευκαρία, ( η πρώτη εντός περιοχής), με τον δεύτερο να κάνει το πλασέ αλλά τον Χουάντερσον να αποκρούει σε κόρνερ. Ο ΠΑΣ στην συνέχεια απείλησε ξανά εκτός περιοχής με δύο σούτ του Κόντε χωρίς όμως να σκοράρει σε κάποια περίπτωση.
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου όπως ήταν λογικό έδωσε το βάρος της στην άμυνα κρατώντας το 1-0 υπερ του και με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΣ που όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδουχοι ρίσκαραν ακόμη περισσότερο ανεβάζοντας παίκτες στην επίθεση.
Η ισοφάριση όμως για τον Άγιαξ της Ηπείρου δεν ήρθε και ο Απόλλων Σμύρνης έφυγε με το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της ομάδα του Γιώργου Παράσχου στην κατηγορία.
*Αξιοσημείωτο της σημερινής αναμέτρησης είναι οτι τέσσερις παίκτες του Απόλλων Σμύρνης έχουν περάσει στο παρελθόν απο τον ΠΑΣ Γιάννινα και αυτοί είναι οι Μενδρινός, Στάθης, Τσουκαλάς και Ναδάλες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
Βοηθοί ο Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) και ο Γεώργιος Κελάζογλου (Χαλκιδικής).
Τέταρτος διαιτητής ο Αριστιμένης Κουτσιαύτης (Άρτας) και παρατηρητής ο Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Βιδάλ (46′ Νικολιάς), Τζημόπουλος, Γιάκος (74′ Χέλκβιστ), Μανθάτης, Χαλκιαδάκης, Λίλα, Μιχαήλ, Καρανίκας (79′ Τσικάρσκι), Μπουκουβάλας, Κόντε.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κύργιας, Τσουκαλάς, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (83′ Στόουκς), Ελμπάζ (75′ Κούρος), Παπάζογλου, Στάθης, Χουάρες (79′ Μενδρινός).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κύργιας, Βιδάλ, Ελμπάζ, Χουάρες, Στόουκς, Χουάντερσον
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
2′ Σουτ του Χουάρεζ αουτ.
10′ Ο Αλμπάνης σε θέση οφσάιντ ανακόπηκε και ενώ ήταν σε επικίνδυνη θέση.
10′ Ο Ελμπάζ στη γωνία της περιοχής σούταρε η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
11′ Ο Ελμπάζ πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Τζημόπουλο και βγήκε κόρνερ.
13′ Σουτ του Ναδάλες, άουτ.
14′ Γύρισμα του Μανθάτη από πλάγια αριστερά, ο Χουάντερσον με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
17′ Μακρινό σουτ του Λίλα, άουτ.
22′ Σουτ του Τσουκαλά, άουτ.
26′ Μακρινό σουτ του Λίλα, άουτ.
29′ Ανατροπή του Μιχαήλ από τον Κύργια. Πέναλτι για τον ΠΑΣ.
30′ Ο Κόντε το εκτέλεσε στο κέντρο και απέκρουσε με τα πόδια ο Χουάντερσον.
32′ ΓΚΟΛ! 0-1! Από πλάγιο του Στάθη, ο Ναδάλες στην καρδιά της άμυνας σκόραρε και δεν πανηγύρισε.
36′ Ο Ναδάλες αμαρκάριστος στην περιοχή την σέντρα σουτ άουτ.
39′ Ο Ελμπάζ απώθησε τον Μιχαήλ αλλά ο διαιτητής του χάρισε την κόκκινη κάρτα «κιτρινίζοντας».
41′ Ο Μανθάτης άστοχη σέντρα η μπάλα εκτός περιοχής η μπάλα.
43′ Σέντρα στην περιοχή από τον Καρανίκα, ο Κόντε δεν έπιασε καλά το σουτ, ο Στάθης με το κεφάλι κόρνερ.
44′ Μακρινό σουτ του Τζημόπουλου, με διπλή προσπάθεια ο Χουάντερσον
45′ Σέντρα του Στάθη, κεφαλιά του Ναδάλες, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
47′ Ο Κόντε δεν πρόλαβε γέμισμα του Χαλκιαδάκη.
48′ Σέντρα σουτ του Νικολιά, αρκετά μέτρα άουτ.
51′ Ο Μανθάτης στην περιοχή πλάσαρε στην κλειστή γωνία, σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
52′ Κεφαλιά του Κύργια, σε θέση οφσάιντ, ο Βελλίδης μπλόκαρε στην γραμμή.
58′ Σουτ του Κόντε, η μπάλα κόντραρε στον Παπάζογλου και βγήκε κόρνερ.
58′ Ο Κόντε στην περιοχή το κοντρόλ και το σουτ άουτ.
59′ Ο Ελμπάζ επιχείρησε να κρεμάσει τον Βελλίδη από μακριά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
60′ Μακρινό σουτ του Κόντε άουτ.
63′ Φάουλ του Κόντε στην αγκαλιά του Χουάντερσον.
65′ Ο Ελμπάζ βρήκε τον Αλμπάνη στην περιοχή, ανακόπηκε η μπάλα από τον Καρανίκα.
66′ Σουτ του Χαλκιαδάκη, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
67′ Ο Νικολιάς την σέντρα, ο Μιχαήλ προσπάθησε για την κεφαλιά απομάκρυνε με πόδια ο Χουάντερσον.
69′ Ο Χουάντερσον έδιωξε με τα χέρια γέμισμα για τον Γιάκο.
72′ Ο Μανθάτης σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό του Χαλκιαδάκη.
74′ Σουτ του Χαλκιδάκη άουτ.
78′ Σουτ του Λίλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.