ΠΑΣ Γιάννινα: Εγκλημα… και τιμωρία στο Περιστέρι

Έγκλημα…Κοτσάνη ο οποίος έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι για τον ΠΑΣ και τιμωρία από τον Κουλούρη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία στιγμή αδράνειας στην άμυνα του ΠΑΣ.

Αυτό μπορεί να συνοψίσει το παιχνίδι του Περιστερίου, με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Δραμινό διαιτητή ο οποίος έπαιξε έδρα.
Ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη με 1-0, παίρνοντας και μία άτυπη ρεβάνς της ήττας για το κύπελλο λίγες ημέρες πριν.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα, ρίσκαρε αλλά υστερούσε στο κάτι παραπάνω.
Όταν ισορρόπησε η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, έμεινε εγκλωβισμένη και δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Ανατροπές αλλά όχι άσπρη βούλα και… αδράνεια

Κυριάρχησε η δύναμη στο α’ ημίχρονο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα στάθηκε καλά αλλά είχε την άτυχη στιγμή του 38ου λεπτού όταν και δέχτηκε γκολ από τον Κουλούρη ο οποίος αν και έπιασε χωρίς ισορροπία την κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
Όμως τα πράγματα ίσως ήταν διαφορετικά αν ο Δραμινός διαιτητής, κ. Κοτσάνης δεν έκλεινε τα μάτια σε δύο περιπτώσεις πέναλτι με Μυστακίδη και Ξύδα στο 11ο.

Φλύαρος και ακίνδυνος

Στην επανάληψη το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα επιχείρησε να γίνει πιο επιθετικός αλλά ήταν φλύαρος, ενώ από την άλλη ο Ατρόμητος προσπάθησε να “καθαρίσει” το ματς, αλλά ο Βελλίδης δεν νικήθηκε.

Όπως και να έχει ο ΠΑΣ έβγαλε ένα πολύ δύσκολο κομμάτι στο πρωτάθλημα και τώρα θα κληθεί να κάνει την ανάκαμψη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας) με βοηθούς τον Γεώργιο Παλαμίδα (Λακωνίας) και τον Γεώργιο Χατζηνάκο (Δράμας).

Τέταρτος διαιτητής ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς), και παρατηρητής ο Γεώργιος Μητροφάνης (Αθηνών).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Μέγιερι , Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης (72′ Κιβρακίδης), Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Μπρούνο, Μούγιακιτς (86′ Κωτσόπουλος), Ουγκράι (64′ Ούμπιδες), Κουλούρης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης , Μπουκουβάλας, Μιχαήλ (46′ Κάστρο), Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Κακουμπά, Μυστακίδης (59′ Αθανασιάδης), Λίλα, Βιδάλ, Νικολιάς, Ξυδάς (64′ Κρίζμαν).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μυστακίδης, Βιδάλ, Βελλίδης, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Κουλούρης, Νικολιάς, Μούγιακιτς.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
12′ Ο Μυστακίδης και ο Ξύδας ανατράπηκαν στην περιοχή, αλλά ο κ. Κοτσάνης δεν υπέδειξε πέναλτι.
15′ Φάουλ του Ουγκράι, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
21′ Σουτ του Σάκιτς, άουτ.
21′ Ο Μιχαήλ ανέκοψε επικίνδυνη
23′ Σουτ του Μυστακίδη, ο Γιαννούλης ανέκοψε την μπάλα και ο Μέγερι μπλόκαρε.
24′ Σουτ του Μούγιακιτς, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
28′ Σέντρα του Μούγιακιτς απομάκρυνε ο Βελλίδης με γροθιές, νέο σουτ του Μπουσούλατιτς και πάλι ο Βελλίδης απομάκρυνε με γροθιές.
34′ Ο Ουγκράι σέντραρε παράλληλα στην περιοχή, ο Βελλίδης απομάκρυνε προ του Μπρούνο.
36′ Φάουλ του Κουλούρη στο τείχος, νέο σουτ του Κουλούρη, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
38′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Κουλούρης με κεφαλιά, αν και έχοντας χάσει την ισορροπία του, άνοιξε το σκορ μετά από γέμισμα στην περιοχή.
43′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα αλλά ο Μυστακίδης έχασε το κοντρόλ στην περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.
50′ Σουτ του Μπουκουβάλα, άουτ.
55′ Ο Μούγιακιτς δεν πρόλαβε την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Ουγκράι.
56′ Λάθος γύρισμα του Ρισβάνη, ο Μέγερι πρόλαβε και μπλόκαρε.
63′ Ο Σάκιτς ανέκοψε επικίνδυνο γέμισμα του Βιδάλ.
63′ Σέντρα του Μάνσουν, σουτ του Μούγιακιτς στην περιοχή, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
66′ Σουτ του Μπουσούλασιτς άουτ.
69′ Σουτ του Μούγιακιτς, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βελλίδης.
80′ Σουτ του Κουλούρη, ο Βελλίδης απέκρουσε.
82′ Δυνατό σουτ του Ούμπιδες, απομάκρυνε ο Βελλίδης.
90’+2′ Σουτ του Κρίζμαν άουτ.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Με τις τρίτες εμφανίσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα.
– Έντονες οι διαμαρτυρίες του πάγκου του ΠΑΣ για τις περιπτώσεις πέναλτι Μυστακίδη και Ξύδα. Υπήρξε και έντονος διάλογος και με τον Κάναντι.