ΠΑΣ Γιάννινα: Μα”Χ”αιρώθηκε στο τέλος

Την επιθετική του αστοχία και το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» νωρίτερα την υπόθεση νίκη, πλήρωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα με νέα απώλεια βαθμών στο «Ζωσιμάδες».

Κόντρα στα Χανιά, και σε ένα ματς που κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, ο ΠΑΣ Γιάννινα μπορούσε να μετατρέψει τον αγώνα σε ένα άνετο απόγευμα, αλλά τελικά και πάλι με γκολ στις καθυστερήσεις, όπως με Λεβαδειακό, ήρθε το τελικό 1-1.
Σωρεία ευκαιριών έχασαν οι «κυανόλευκοι» και όσο έμενε το «εύθραυστό» 1-0, τα Χανιά ήλπιζαν και δικαιώθηκαν όπου εκμεταλλεύτηκαν την οπισθοχώρηση του ΠΑΣ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Και πάλι Λεό

Η εκτελεστική δεινότητα του Λεό μίλησε στο α’ ημίχρονο. Ο Γάλλος του ΠΑΣ έφτασε στο γκολ στο 16ο όπου και εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μετά από πλασέ Κρίζμαν.
Αυτή ήταν και η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΣ στο α’ ημίχρονο, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς όμως φάσεις.
Σταδιακά το παιχνίδι απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό καθώς και τα Χανιά προσπάθησαν να αντιδράσουν.
Αρκετές ήταν οι περιπτώσεις στη συνέχεια που ο ΠΑΣ άγγιξε το 2-0. Στο 28ο ο Κρίζμαν είχε καλό σουτ που απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης, ενώ στο 33ο ο Λεό πλάσαρε εν κινήσει άουτ.
Στις καθυστερήσεις χάθηκε μεγάλη στιγμή σε τετ-α-τετ του Κρίζμαν. Το πλασέ του Κροάτη απομάκρυνε ο Κουτζαβασίλης.

Δεν ήρθε το 2-0 αλλά το… 1-1!

Ο ΠΑΣ στην επανάληψη μπορούσε να κάνει τον αγώνα να μοιάζει διαδικαστικού χαρακτήρα.
Χαρακτηριστική η φάση του 69ο όπου ο Λώλης είχε κάθετο δοκάρι και κεφαλιά-ψαράκι άουτ.
Χαμένη ευκαιρία και πάλι από τον Κρίζμαν στο 75ο.
Και όσο δεν «καθάριζαν» οι γηπεδούχοι, οι φιλοξενούμενοιμ αποφάσισαν να τα παίξουν όλα για όλα παίζοντας επιθετικά. Έτσι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο ΠΑΣ υποχώρησε στην άμυνα, και με τον Βρετό, που ήρθε από τον πάγκο, σκόραραν γκολ buzzer bitter στο 94′.
Έτσι ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβλήθηκε και ο ΠΑΣ έχασε και πάλι σημαντικούς βαθμούς.

Διαιτησία: Κολυτάς (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας) – Κουβαλάκης (Δράμας)
4ος: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)
Παρατηρητής: Καλύβας (Ευρυτανίας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Καρτάλης (59′ Ξύδας), Σιόντης, Λώλης, Κρίζμαν (89′ Λιάσος), Παμλίδης, Λεό (53′ Κάστρο).
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πάνος, Σωτηράκος, Γιάκος (78′ Βασιλείου), Μουμίν, Παναγιωτούδης, Κάσσος (71′ Βρετός), Κουσκουνάς, Τζιώρας (46′ Τριανταφυλλάκος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παναγιωτούδης, Καρτάλης, Σωτηράκος, Κάστρο, Γιάκος, Ντάσιος, Βρετός, Μουμίν
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
2′ «Άναψαν» νωρίς τα αίματα. «Φωνές» για χέρι του Παντελάκη από τον Κουσκουνά στην περιοχή, που οδήγησε σε αψιμαχίες. Η φάση είναι πάντως ξεκάθαρη καθώς η μπάλα χτύπησε στον ώμο του ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ.
5′ Ο Λώλης με ατομική προσπάθεια επιχείρησε να βρει τον Λεό, απομάκρυνε η άμυνα.
14′ Γύρισμα του Αποστολόπουλου στην περιοχή, έδιωξε ο Ανδρέου σε κόρνερ.
16′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Κρίζμαν μπήκε στην περιοχή με ατομική προσπάθεια, πλάσαρε η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και ο Λεό με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ!
26′ Κούρσα του Γιάκου και σέντρα στην περιοχή, ο Καρτάλης έπιασε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
28′ Ξαφνικό σουτ του Κρίζμαν λίγο έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης και απομάκρυνε.
32′ Σέντρα του Ανδρέου, κεφαλιά του Γιάκου, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
33′ Ο Κρίζμαν έβγαλε τον Λεό σε θέση βολής, όμως το πλασέ στην κίνηση κατέληξε άουτ.
34′ Εκτέλεση φάουλ του Γιάκου από διαγώνια θέση, άουτ.
35′ Ο Λεό βγήκε στην κόντρα και προσπάθησε να μπει στην περιοχή αλλά ανακόπηκε από τον Ανδρέου λίγο πριν μπει στην περιοχή.
40′ Μετά από φάουλ του Λώλη, η μπάλα έφτασε στον Παντελάκη στη μικρή περιοχή, ο οποίος πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
45+1′ Παράλληλη σέντρα του Λεό, απομάκρυνε ο Γρομητσάρης.
45’+2′ Ο Κρίζμαν έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Κουτζαβασίλη. Υπό την πίεση του Γρομητσάρη πλάσαρε αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Χανίων.
49′ Σέντρα του Λεό, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ ο Κρίζμαν.
54′ Σουτ του Καρτάλη πάνω από τα δοκάρια.
56′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου, η μπάλα κόντραρε στον Κρίζμαν, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
57′ Σουτ του Σιόντη, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
63′ Κεφαλιά του Παντελάκη, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
69′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Σουτ του Λώλη στο κάθετο δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης κεφαλιά- ψαράκι η μπάλα μόλις άουτ.
75′ Ο Κρίζμαν διεκδίκησε και κέρδισε την μπάλα από τον Ανδρέου, όμως πλάσαρε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
79′ Κεφαλιά του Κάστρο άουτ από εκτέλεση κόρνερ του Λώλη.
85′ Σουτ του Βασιλείου στην περιοχή, στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.
85′ Κεφαλιά του Βρετού πάνω από τα δοκάρια από σέντρα του Τριανταφυλλάκου.
90’+1′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα αλλά το τελείωμα του Λιάσου δεν ήταν καλό.
90’+3′ Ο Κουσκουνάς στην περιοχή έχασε το κοντρόλ και η μπάλα πέρασε άουτ.
90’+4′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Βρετός μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα.