ΠΑΣ Γιάννινα: Συντριβή στον ανήφορο

Με βαριά ήττα με σκορ 5-0 συνέχισε το πρόγραμμα βουνό ο ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ, ο ΠΑΣ Γιάννινα, αδίκησε τον εαυτό του και γνώρισε τη συντριβή.

Ότι καλή είκονα είχε για ένα μεγάλο διάστημα στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ φρόντισε να το γκρεμίσει στην συνέχεια και μοιραία ήρθε ένα κακό αποτέλεσμα.

Κράτησε για τριάντα λεπτά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα για μισή ώρα στον αγώνα, στέκονταν καλά στον αγωνιστικό, και περιόρισε τον Ολυμπιακό ο οποίος απείλησε με δύο καλές φάσεις στο 18ο λεπτό και το 19ο.
Όμως ένα καταστροφικό επτάλεπτο έδωσε ισχυρό προβάδισμα.
Στο 33ο ο Καμαρά βρήκε τον Ελαμπντελαουί στην περιοχή ο οποίος με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Βελλίδη και άνοιξε το σκορ.
Στο ίδιο λεπτό αποχώρησε ο Ξύδας αλλάζοντας το πλάνο του Πετράκη.
Στο 40ο ο Τζημόπουλος επιχείρησε να απομακρύνει την μπάλα η οποία χτύπησε στο χέρι του και ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 2-0 και απλοποιώντας τα πράγματα για τους «ερυθρόλευκους».

Κακό πρόσωπο στο β’

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εμφάνισε κακό πρόσωπο στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, είχε δοκάρι με τον Φετφατζίδη και έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι δεν έχει διάθεση να κατεβάσει ταχύτητα.
Αντίθετα οι «κυανόλευκοι», έχασαν πολύ από την μαχητικότητα και το παιχνίδι έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα μόλις ήρθε το 3-0 από τον Ποντένσε στο 55ο.
Ο ΠΑΣ απείλησε μόνο με ένα σουτ στο δοκάρι από τον Μυστακίδη στο 75ο.
Το τελείωμα στο ματς ήταν ότι χειρότερο. Και αυτό γιατί στις καθυστερήσεις η ήττα μετατράπηκε σε συντριβή καθώς βρήκαν δίχτυα ο Γκερέρο και ο Μερία.
Και μπορεί ο ΠΑΣ να έχει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, το ανησυχητικό είναι ότι υπάρχουν εμφανείς αδυναμίες στον τρόπο παιχνιδιού και θα πρέπει η ομάδα να βρει λύσεις πριν είναι αργά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Φώτιος Φωτιάδης (Καστοριάς) με βοηθούς τον Χρήστο Ακρίβο (Αθηνών) και Ιορδάνη Δημητριάδη (Καστοριάς).
Τέταρτος διαιτητής ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) και παρατηρητής ο Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Μερία, Βούκοβιτς (57′ Μιράντα), Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης (74′ Νάτχο), Καμαρά, Ποντένσε, Φορτούνης (71′ Χριστοδουλόπουλος), Φετφατζίδης, Γκερέρο.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα (77′ Σιόντης), Κακούμπα, Αποστολόπουλος, Κάστρο, Νικολιάς (74′ Βιδάλ), Κούζικ, Ξύδας (33′ Μυστακίδης), Κριζμάν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ξύδας, Τσιμίκας, Λίλα, Τζημόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΣΚΟΡΕΡ: Ελαμπντελαουί (33′ κεφαλιά), Φορτούνης (41′ πέναλτι), Ποντένσε (55′ σουτ), Γκερέρο (90′ πλασέ), Μεριά (92′ πλασέ)-

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

4′ Μακρινό σουτ του Λίλα, άουτ.
5′ Σουτ του Ποντένσε, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
7′ Σουτ του Καμαρά, άουτ.
14′ Ο Αποστολόπουλος με εκτέλεση φάουλ επιχείρησε να γεμίσει στην περιοχή, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε.
15′ Ο Νικολιάς έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Γιαννιώτη, αλλά είχε χρησιμοποιήσει το χέρι.
18′ Ο Μπουχαλάκης σέντραρε παράλληλα, ο Γκερέρο την κεφαλιά-ψαράκι, άουτ.
19′ Ο Ολυμπιακός με Φορτούνη βγήκε απειλητικά, ο Ποντένσε επιχείρησε να βρει τον Γκερέρο, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλά προς την εστία.
31′ Εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση του Φορτούνη, άουτ.
33′ ΓΚΟΛ! 1-0! Σέντρα του Καμαρά στην καρδιά της περιοχής, ο Ελαμπντελαουί με κεφαλιά νίκησε τον Βελλίδη στην έξοδο!
35′ Σουτ του Λίλα, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
38′ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, άουτ.
40′ Χέρι του Τζημόπουλου στην περιοχή σε προσπάθεια να ανακόψει σέντρα, πέναλτι.
41′ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι.
46′ Ο Φετφατζίδης με κοντινό πλασέ, έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
49′ Ο Μιχαήλ πρόλαβε και ανέκοψε επικίνδυνο γύρισμα του Ποντένσε.
51′ Σουτ του Κούζικ, άουτ.
52′ Μακρινό σουτ του Κάστρο, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
53′ Σουτ του Ελαμπντελαουί μέσα στην περιοχή άουτ.
55′ ΓΚΟΛ! 3-0! Ο Φορτούνης σέντραρε στον Ποντένσε ο οποίος με σουτ στην κίνηση σκόραρε!
59′ Φάουλ του Γκερέρο, ο Βελλίδης στο «Γ» απομάκρυνε σε κόρνερ.
63′ Ο Βελλίδης πρόλαβε με έξοδο τον Γκερέρο.
70′ Διαγώνιο σουτ του Νικολιά, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
75′ Ο ΠΑΣ είχε κάθετο δοκάρι μετά από σουτ του Μυστακίδη.
78′ Ο Τσιμίκας πρόλαβε γύρισμα του Βιδάλ.
82′ Φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, άουτ.
90′ ΓΚΟΛ! Ατομική προσπάθεια και πλασέ του Γκερέρο στα δίχτυα!
90’+2′ ΓΚΟΛ! 5-0! Ο Μεριά από κοντά πλάσαρε και σκόραρε!