ΠΑΣ Γιάννινα: Aρχηγού παρόντος… πάσα αρχή παυσάτω

Κάποτε θα ερχόταν! Η πολυπόθητη νίκη μετά από την… δοξασμένη 28η Οκτωβρίου ήρθε επιτέλους και ήταν εμφατική!

Μέσα στην Νέα Σμύρνη ο Θέμης Τζημόπουλος, στο 90 και κάτι απογειώθηκε στην καρδιά της άμυνας, στο πρώτο κόρνερ της ομάδας, και με κεφαλιά έγραψε το 0-1 επί του Πανιωνίου.
Τρίποντο! Και κάπου αρχίζουν να επιστρέφουν τα χαμόγελα!

Τα δοκάρια η καλύτερη στιγμή

Μοιρασμένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΣ ήταν αρκετά καλά στημένος σε ένα παιχνίδι με μετρημένες φάσεις και τον ΠΑΣ να βγαίνει με αξιώσεις στην κόντρα.
Στις κυριότερες στιγμές ήταν ένα οριζόντιο από πλευράς Πανιωνίου στο 34ο λεπτό από τον Λάμπρου, και η σπουδαία ευκαιρία του Γιάκου στο 43ο όταν μετά από ωραίο συνδυασμό Κόντε και Μπετρά , ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ σούταρε στο κάθετο δοκάρι.

Ο Πανιώνιος την υπεροχή αλλά ο ΠΑΣ είπε την τελευταία λέξη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και απέκτησε μέτρα στο γήπεδο ασκώντας πίεση.
Όμως αυτή τη φορά τα λάθη στην άμυνα μετριάστηκαν και δεν υπήρχαν… δώρα αυτή τη φορά.
Ο Πετράκης έριξε στον αγώνα Μανθάτη και Χαλκιαδάκη στην προσπάθεια να κρατήσει περισσότερο την μπάλα ο ΠΑΣ.
Ο Πανιώνιος έριξε επιθετικούς αλλά στόχο δεν έβλεπαν.
Και στο 91ο ήρθε η στιγμή του ματς.
Στο πρώτο κόρνερ του ΠΑΣ στον αγώνα ο Τζημόπουλος ήταν εκεί και με το κεφάλι έδωσε το σπουδαίο διπλό!

Διαιτητής του αγώνα ο Αθανάσιος Σέζος από το Κιλκίς. Βοηθοί ο Αλέξανδρος Γρεβένης (Χαλκιδικής) και ο Σταύρος Σίπκας (Σάμου).
Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Γεώργιος Μιχαηλίδης (Βοιωτίας) και παρατηρητής ο Νικόλαος Φαντόπουλος (Πειραιά).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (75′ Σπιριντόνοβιτς), Λάμπρου, Σαββίδης (46′ Μπραχίμι), Ντουρμισάι (63′ Γεσίλ).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μπέριος, Γιάκος (73′ Χαλκιαδάκης), Αποστολόπουλος, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μπετρά (59′ Μανθάτης), Βιδάλ (87′ Σκόνδρας), Κόντε, Γαρουφαλιάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρανίκας, Μπανανά, Μπέριος, Βιδάλ, Κόρμπος, Χαλκιαδάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
7′ Ο Κόντε βγήκε στην κόντρα αλλά σούταρε άουτ.
25′ Σέντρα του Αποστολόπουλου ο Κότνικ χάνει προς στιγμήν αλλά μπλοκάρει.
27′ Σουτ του Σιώπη, κόντραρε η μπάλα και πέρασε δίπλα από το δοκάρι κόρνερ.
34′ Ο Λάμπρου έκανε την σέντρα σουτ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
43′ Ο Κόντε και ο Μπετρά έκαναν ωραίο συνδυασμό, το σουτ του Γιάκου βρήκε το κάθετο δοκάρι.
49′ Σουτ του Μασούρα πάνω από τα δοκάρια.
56′ Σουτ του Λάμπρου, απέκρουσε ασθενώς ο Βελλίδης και απομάκρυνε ο Μπέριος.
57′ Σουτ του Λάμπρου άουτ.
62′ Ο Σιώπης σούταρε αρκετά μέτρα άουτ.
68′ Ο Τζημόπουλος επιχείρησε το γέμισμα στον Κόντε, ανέκοψε ο Μπανανά με κεφαλιά και γύρισε στον Κότνικ.
70′ Σουτ του Λάμπρου, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
74′ Ο Γεσίλ πλάσαρε στην περιοχή, ο Βελλίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.
76′ Φάουλ του Βιδάλ, αδύναμη η κεφαλιά του Τζημόπουλου εξουδετερώθηκε από τον Κότνικ.
85′ Ο Γεσίλ προσπάθησε στην περιοχή αλλά το σουτ μπλοκαρίστηκε από τον Βελλίδη.
90’+1 ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Τζημόπουλος με κεφαλιά από κόρνερ του Μανθάτη και κεφαλιά πάσα του Μπεριου βρίσκει τα δίχτυα!