ΠΑΣ για…Superleague!- Άνετο διπλό στον Πλατανιά

Το +7 από τη δεύτερη θέση διατήρησε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος στα Περιβόλια Χανίων, κατέκτησε την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατάφερε να φύγει με το τρίτο της διπλό από την Κρήτη νικώντας με 2-0 τον Πλατανιά, και ετοιμάζεται πλέον για το ματς της Παρασκευής με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας σε μία δεύτερη συνεχόμενη έξοδο.
Ο ΠΑΣ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα, έφτασε τους τρείς βαθμούς σκοράροντας σε κάθε ημίχρονο.
Ο Παντελάκης στο 19ο και ο Καρτάλης στο 56ο, σημείωσαν τα τέρματα των «κυανόλευκων».

Δύναμη από αέρος…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, στο α’ ημίχρονο, στα Περιβόλια, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Οι «κυανόλευκοι», κυκλοφόρησαν την μπάλα και προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις.
Ο Πλατανιάς από την πλευρά του, προσπάθησε να πρεσάρει τους αντίπαλους και προσπάθησε με μακρινά σουτ.
Από στημένη μπάλα ήρθε το γκολ για τον ΠΑΣ. Ήταν το 19ο όταν από φάουλ του Αποστολόπουλου, ο Παντελάκης νίκησε στον αέρα την άμυνα των γηπεδούχων, και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Την «κλείδωσε» ο Καρτάλης…

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ μπήκε χαλαρός στον αγωνιστικό χώρο, και ο Πλατανιάς πήρε τα ηνία του αγώνα.
Όμως σε κομβικό σημείο, στο 56ο ο Καρτάλης με ατομική ενέργεια και πλασέ, «έγραψε το 0-2, και απλοποίησε τη συνέχεια.
Και μπορεί ο Γιάννης Τάτσης να έκανε πιο επιθετικό τον Πλατανιά, όμως ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα που κινήθηκε σε αργό ρυθμό.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νιας)
Βοηθοί: Τσιλίκας (Αιτ/νιας) – Πήττας (Ηλείας)
4ος: Βλάχος (Ανατολικής Αττικής)
Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (Πειραιά)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Πενταράκης, Ρεβυθόπουλος, Κατσαρός (63′ Λουκίνας), Τσαμούρης, Σαάντο, Κόρστσαμ, Μπάμπης, Οικονόμου, Γιούσης, Βουκελάτος (72′ Ποζατζίδης), Παπουτσογιαννόπουλος (63′ Λεϊρία).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Λιάσος, Σιόντης, Καρτάλης (80′ Νικολιάς), Παμλίδης, Λέο (77′ Ξύδας), Κρίζμαν (63′ Ελευθεριάδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπουκουβάλας, Βουκελάτος, Μπάμπης, Ποζατζίδης, Ρεβυθόπουλος, Παμλίδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
4′ Ο Γιούσης έκανε το σουτ, έκοψε ο Παντελάκης.
6′ Τακουνάκι του Αποστολόπουλου στον Παμλίδη στην περιοχή, το σουτ ανέκοψε ο Τσαμούρης.
8′ Παράλληλη σέντρα του Κρίζμαν, δεν μπόρεσε ο Λεό να πιάσει την κεφαλιά.
12′ Σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου στο ημικύκλιο της περιοχής, άουτ.
15′ Φάουλ του Καρτάλη από διαγώνια θέση, απομάκρυνε με γροθιές ο Πενταράκης.
17′ Διαγώνιο σουτ του Βουκελάτου, άουτ.
19′ ΓΚΟΛ! 0-1! Φάουλ του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Παντελάκη στην «καρδία» της άμυνας και η μπάλα στα δίχτυα!
21′ Ο Παμλίδης στην περιοχή, προσποίηση και σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
22′ Ο Παμλίδης με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, σούταρε από διαγώνια θέση με το αριστερό, η μπάλα πέρασε άουτ.
29′ Μακρινό συρτό σουτ του Βουκελάτου, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
37′ Με εκτέλεση φάουλ ο Καρτάλης το γέμισμα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Πενταράκης.
40′ Ο Γιούσης το γέμισμα με φάουλ στην περιοχή, απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης με γροθιές.
42′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, μπλόκαρε ο Πενταράκης.
56′ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Καρτάλης με ατομική ενέργεια και πλασέ στην περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΣ!
58′ Σέντρα του Αποστολόπουλου, μπλόκαρε προ του Κρίζμαν ο Πενταράκης.
66′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Λουκίνα, πάνω στον Σκόνδρα η μπάλα.
67′ Φάουλ του Γιούση, απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης με γροθιές.
70′ Ο Καρτάλης έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Παμλίδη ο οποίος άνοιξε το κοντρόλ, και ο Πενταράκης μπλόκαρε.
71′ Διαγώνιο σουτ του Βουκελάτου, άουτ.
82′ Ο Πενταράκης απομάκρυνε με τα πόδια βαθιά μπαλιά προς τον Νικολιά.
89′ Σέντρα του Ρεβυθόπουλου, κεφαλιά του Γιούση, άουτ.