Πρωταθλητής χειμώνα σε ένα διλεπτο ο ΠΑΣ!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα φέτος είναι μία ποιοτική ομάδα, και δεν καταλαβαίνει ούτε από απουσίες, ούτε από καιρικές συνθήκες, αλλά ούτε από αντιπάλους!

Κυρίαρχος της Ηπείρου ο ΠΑΣ! Κάτω από δυσμενείς καιρικές συνθήκες, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη επιβλήθηκε με 2-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης στο «Ζωσιμάδες», και θα γιορτάσει Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά στην κορυφή και το +4, ενώ κατέκτησε και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Έτσι αήττητος αποχαιρετά το 2019, και ετοιμάζεται για τις δύσκολες αναμετρήσεις στο ξεκίνημα του 2020.

pas arta

ΠΑΣ παντός καιρού…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το ζητούμενο που ήταν ένα καθαρό προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο.
Κάτω από τις δύσκολες καιρικές συνθήκες και την 12λεπτη διακοπή, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη φάνηκε κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισε στα καρέ την ΑΕ Καραϊσκάκης.
Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 24ο με κεφαλιά του Παντελάκη από εκτέλεση κόρνερ του Αποστολόπουλου.
Γρήγορα ήρθε και το 2-0, στο 25ο από σουτ του Κρίζμαν στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Αποστολόπουλου.
Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου τα «αίματα άναψαν» όταν ζητήθηκε πέναλτι από την ΑΕ Καραϊσκάκης σε ανατροπή του Κούστα από τον Χουτεσιώτη, φάση στην οποία υπήρξε και ένταση μεταξύ των πάγκων.

pas arta2

Δεν έριξε ταχύτητα

Και στο δεύτερο ημίχρονο, και παρά το σκορ και το βαρύ γήπεδο, ο ΠΑΣ όχι μόνο δεν έριξε ρυθμό, αλλά κυνήγησε και άλλα γκολ, που δεν ήρθαν περισσότερο λόγω απροσεξίας.
Ο ΠΑΣ με την απόδοση του ζέστανε και άλλο την εξέδρα, και ο κόσμος φαίνεται ότι πλέον αρχίζει να επιστρέφει και να κάνει έδρα το «Ζωσιμάδες».
Η ΑΕ Καραϊσκάκης, έδειξε από την πλευρά της μία σκληροτράχηλη ομάδα, αλλά δεν μπόρεσε να κοντράρει περισσότερο.

pas arta3

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Δεμερτζής (Πέλλας) – Κηλικιώτης (Ξάνθης)
4ος: Σιδηρόπουλος (Έβρου)
Παρατηρητής: Αθανασίου (Θεσπρωτίας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Αποστολόπουλος, Ζιούλης, Σιόντης, Κάστρο, Λώλης (62′ Λεό), Ξύδας (79′ Λιάσος), Παμλίδης (89′ Πήλιος), Κρίζμαν.
ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Χατζηστράβος, Καπίας, Κούστα (λ.τρ. 40′ Τσούτσης), Ψιάνος (75′ Καψάλης), Μέτσε (46′ Αλμπάνης), Μασούρας, Βλάχος, Παπανίκου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραγιαννίδης, Γιαννίκης, Χαραλαμπίδης, Κάστρο, Ψιάνος, Αποστολόπουλος, Χατζηστράβος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3′ Ο Κούστα βρέθηκε απέναντι από τον Χουτεσιώτη ο οποίος όμως απέκρουσε.
6′ Μπαλιά του Λώλη στον Κρίζμαν που δεν πρόλαβε, στην εξέλιξη της φάσης κεφαλιά του Λώλη η μπάλα πέρασε άουτ.
19′ Σουτ του Κρίζμαν σε κόρνερ απομάκρυνε ο Μέλκας.
21′ Κεφαλιά του Παμλίδη άουτ.
23′ Φάουλ του Κρίζμαν άουτ.
24′ ΓΚΟΛ! 1-0! Από κόρνερ του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Παντελάκη με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!
25′ ΓΚΟΛ! 2-0! Από φάουλ του Αποστολόπουλου, ο Κρίζμαν από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
38′ Σουτ του Κάστρο στο ημικύκλιο πάνω στα σώματα.
40′ Ο Κούστα βγήκε απέναντι από τον Χουτεσιώτη ο οποίος έπεσε και μπλόκαρε ενώ οι παίκτες και ο πάγκος της ΑΕ Καραϊσκάκης ζήτησαν πέναλτι για να ανατροπή. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων αποχώρησε τραυματισμένος.
45’+3′ Παμλίδης το γύρισμα στην περιοχή, ο Μέλκας μπλόκαρε.
51′ Ο Καραγιαννίδης ανέκοψε σε κόρνερ τον Ξύδα που έμπαινε επικίνδυνα στην περιοχή.
52′ Κόρνερ του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Κάστρο πέρασε παράλληλα από την εστία.
52′ Γκολ του Παμλίδη ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
55′ Ο Αλμπάνης βρήκε τον Τσούτση στην περιοχή ο οποίος πήγε να πλασάρει με τακουνάκι αλλά δεν έπιασε καλά την μπάλα.
61′ Φάουλ του Καπία πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
65′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, κεφαλιά του Ξύδα πάνω στον Μέλκα η μπάλα.
67′ O Ψιάνος απευθείας εκτέλεση φάουλ, σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης.
70′ Ο Κρίζμαν βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε ελάχιστά άουτ.
81′ Ο Μέλκας απέκρουσε στη γραμμή γυριστή κεφαλιά του Ζιούλη από κόρνερ του Αποστολόπουλου.
82′ Ο Λέο βγήκε στην κόντρα, άνοιξε την μπάλα και ο Μέλκας βγήκε εγκαίρως και μπλόκαρε.
87′ Ο Παμλίδης σούταρε, απέκρουσε με γροθιές ο Μέλκας.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
– Αλλαγή στα πλάνα του Γιαννίκη την τελευταία στιγμή. Ο Νάουμετς ένιωσε ενοχλήσεις και την θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Λώλης, ενώ στον πάγκο κάθισε ο Ράντοβατς.
– Υπό καταρρακτώδη βροχή και δυνατό άνεμο διεξήχθη η αναμέτρηση, κάτι που δυσκόλεψε τους ποδοσφαιριστές. Μάλιστα στο 3ο το παιχνίδι διακόπηκε για 12 λεπτά ο αγώνας λόγω δυνατού ανέμου που παρέσυρε πινακίδες και πάγκους.
– Ένταση μεταξύ των δύο πάγκων και κίτρινη κάρτα στον Αργύρη Γιαννίκη μετά από διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για πέναλτι στον Κούστα.
– Άλλαξε φανέλες στην επανάληψη ο Καραϊσκάκης αντικαθιστώντας τις πράσινες με άσπρες.