“Καταιγίδα” ο ΠΑΣ στην Κέρκυρα

Φωτό αρχείου

Σαν καταιγίδα πέρασε από την Κέρκυρα ο ΠΑΣ Γιάννινα και έκανε το καθήκον του για να διατηρηθεί στην κορυφή της Super League 2.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη γκάζωσε στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε τρία γκολ, και πήρε τη νίκη με 0-4 επί της ταλαιπωρημένης από τα οικονομικά προβλήματα, νεανική ομάδα του ΑΟΚ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νάουμετς. Ο Ουκρανός ήταν ο σκόρερ των τριών γκολ.
Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η διαφορά των ομάδων ήταν εμφανής και ο ΠΑΣ στο ρελαντί έφτασε στο έκτο του τρίποντο.

Έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό…

Ιδανικό και καταιγιστικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΣ Γιάννινα στο παιχνίδι της Κέρκυρας.
Μόλις στο 3ο ο Νάουμετς με απευθείας εκτέλεση φαουλ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 9ο ο Λεό και να φτάσει στο 0-2 με πλασέ.
Και κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα.
Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να αντιδράσουν, οι «κυανόλευκοι» έφταναν με ευκολία στα αντίπαλα καρέ και απειλούσαν με διεύρυνση του σκορ.
Έτσι στο 30ο μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, ήρθε το 0-3 μετά από ωραίο συνδυασμό του Λεό με τον Νάουμετς, με τον Ουκρανό να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Ο Σάντι Κρίζμαν είχε μοναδικές ευκαιρίες για ακόμη ένα γκολ του ΠΑΣ στα επόμενα λεπτά.

Χαμήλωσε ταχύτητα, τρίτωσε το καλό για τον Νάουμετς!

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέβασε τον ρυθμό σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.
Ο αγώνας δεν είχε τις φάσεις που είχε το πρώτο 45λεπτο.
Όμως στις καθυστερήσεις ήρθε το «κερασάκι στην τούρτα» με το τρίτο προσωπικό τέρμα του Νάουμετς με «γλυκό» σουτ για το 0-4.

Διαιτητής: Παναγιώτης Τσοπουλίδης (Ξάνθης).
Βοηθοί: Αθανάσιος Καραγιάννης (Θράκης) – Παναγιώτης Τερζόπουλος (Έβρου).
4ος: Νικόλαος Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).
Παρατηρητής: Γεώργιος Κωστάκος (Πειραιά).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΚΕΡΚΥΡΑ (Ρομπέρτο Μπολάνο): Παγκράτης, Πιαστόπουλος, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Ζερβόπουλος, Αμαραντίδης (46′ Ενγκάν), Γεωργακόπουλος K.τ.Π., Λεπενιώτης, Βασιλούδης, Μίσκου (67′ Νικολούδης), Γεωργακόπουλος Κ.τ.Λ. (72′ Νικολάου).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος (46′ Οικονομόπουλος), Σιόντης, Κάστρο (46′ Πίτου Γκαρσία), Ξύδας (73′ Ράντοβατς), Νάουμετς, Λεό, Κρίζμαν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάστρο, Αποστολόπουλος, Παναγιωτίδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Νάουμετς με απευθείας εκτέλεση φάουλ με το αριστερό, άνοιξε το σκορ!
7′ Ο Λεό βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Παγκράτη, αλλά πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
9′ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Ξύδας, μετά από συνδυασμό με τον Λεό, πλάσαρε εύστοχα διπλασιάζοντας τα τέρματα του ΠΑΣ!
12′ Ο Αποστολόπουλος αρχικά επιχείρησε να τροφοδοτήσει τον Κάστρο, ανακόπηκε η πάσα, η μπάλα ξανά στον Αποστολόπουλο, το σουτ κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.
13′ Κεφαλιά του Κάστρο από κόρνερ του Αποστολόπουλου, δύσκολα σε κόρνερ ο Παγκράτης.
15′ Ο Μπουκουβάλας σούταρε πάνω στον Ζερβόπουλο που απομάκρυνε.
16′ Ο Ξύδας προσπάθησε να βρει τον Νάουμετς, απομακρύνθηκε η μπάλα από τον Ζερβόπουλο.
18′ Σουτ του Πιαστόπουλου, άουτ.
19′ Γύρισμα του Νάουμετς, μπλόκαρε ο Παγκράτης.
19′ Ο Χουτεσιώτης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε γέμισμα στον Αμαραντίδη.
22′ Εκτέλεση φάουλ του Μίσκου από διαγώνια θέση, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
26′ Σέντρα του Αποστολόπουλου, γυριστό του Κρίζμαν, άουτ.
27′ Σουτ του Κάστρο άουτ.
29′ Δυνατό σουτ του Νάουμετς απέκρουσε ασθενώς ο Παγκράτης, και απομακρύνθηκε η μπάλα.
30′ ΓΚΟΛ! 0-3! Τακουνάκι του Λεό στον Νάουμετς, σουτ και η μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα!
33′ Σουτ του Γεωργακόπουλου Κ.τ.Π, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
36′ Φάουλ του Βασιλούδη, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
37′ Σουτ του Γεωργακόπουλου Κ.τ.Π., άουτ η μπάλα.
39′ Παράλληλη σέντρα του Ξύδα, απομάκρυνε ο Ζερβόπουλος.
40′ Ο Κριζμάν μπήκε ωραία στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω στον Παγκράτη, και η μπάλα απομακρύνθηκε.
41′ «Χλιαρό» σουτ του Λεπενιώτη, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
42΄Σουτ του Γεωργακόπουλου Κ.τ.Π. στην περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
43′ Ο Μίσκου βρήκε τον Αμαναντίδη, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε.
44′ Ο Κριζμάν το σουτ στην περιοχή, λίγο άουτ η μπάλα.
53′ Σουτ του Γεωργακόπουλος Κ.τ.Π, πάνω από τα δοκάρια.
55′ Μακρινό σουτ του Μπουκουβάλα, άουτ.
56′ Σουτ του Κρίζμαν άουτ.
61′ Σουτ του Γεωργακόπουλου Κ.τ.Π, άουτ.
68′ Δυνατό σουτ του Γεωργακόπουλου Κ.τ.Λ, σε κόρνερ απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης.
76′ Σουτ του Νάουμετς στην περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
78′ Σέντρα σουτ του Πιαστόπουλου στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.
78′ Σουτ του Νάουμετς στο ημικλυκλιο κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
81′ Σουτ του Βασιλούδη, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
82′ Γέμισμα του Νικολάου, πλασέ στην κίνηση του Λεπενιώτη, στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.
86′ Ο ΠίτουΓκαρσία επιχείρησε να τροφοδοτήσει τον Κρίζμαν, ο Παγκράτης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε.
87′ Μονοκόμματο σουτ του Κρίζμαν στην περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90’+2′ ΓΚΟΛ! 0-4! Ο Νάουμετς με σουτ λίγο έξω από την περιοχή σκόραρε το τρίτο του γκολ!