ΠΑΣ Γιάννινα: Είχε διάθεση αλλά έλειπε η ουσία

Για το καλύτερο δυνατό φινάλε στα εκτός έδρας φετινά ματς ταξίδεψε στην Λαμία ο ΠΑΣ Γιάννινα και η απόδοση του δεν αρκετά ικανοποιητική αν και δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα.

Η Λαμία πανηγύρισε και μαθηματικά την παραμονή της έχοντας έναν έξοχο Πίτι ο οποίος έκανε την διαφορά στο ματς το οποίο ολοκληρώθηκε με 2-1.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα άσκησε πίεση και δημιούργησε φάσεις αλλά έχει να κρατήσει μόνο το ότι έφτασε σε γκολ μετά από σχεδόν δύο μήνες!
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το εικοσάλεπτο και είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Νικολιά στο 38′.
Η Λαμία είχε ως κύριο εκφραστή της τον Πίτι ο οποίος βρήκε δίχτυα λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου.
Πολύ καλύτερο το β’ μέρος για τον ΠΑΣ και παρά το 2-0 που ήρθε σε στιγμή αδράνειας στο 62′ με δημιουργό τον Πίτι και σκόρερ τον Όμο.
Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ανέλαβε τα ηνία του ματς και ο Χαλκιαδάκης σημείωσε ένα όμορφο σε εκτέλεση τέρμα στο 76′.
Ο ΠΑΣ κυνήγησε την ισοφάριση αλλά έλειπε η τελική προσπάθεια.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Βοηθοί ο Δημήτρης Βεργέτης (Αρκαδίας) και ο Βασίλειος Νικολακάκης (Ηρακλείου).
Τέταρτος διαιτητής ο Ευάγγελος Κορδολαίμης (Ανατολικής Αττικής) και παρατηρητής ο Ανδρέας Γιακουμής (Αθηνών).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντονόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Πριντέτα (52′ λ.τρ. Ακόστα), Όμο, Μπουλούλης, Πίτι (89′ Άντρονιτς), Τσούκαλος, Βάντερσον (65′ Μπούντνικ).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Κόντε, Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Νικολιάς (66′ Αποστολόπουλος), Χέλκβιστ (51′ Χαλκιαδάκης), Βιδάλ (58′ Μανθάτης), Λίλα, Σκόνδρας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Όμο, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Λίλα, Παπαδόπουλος.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
1′ Ο Καρανίκας βρήκε τον Μπουκουβάλα, το πλασέ στην κίνηση μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
3′ Φάουλ του Βιδάλ από πλάγια μπλόκαρε το γέμισμα ο Παπαδόπουλος.
4′ Φάουλ του Πίτι πάνω από τα δοκάρια.
10′ Σουτ του Μπουλούλη άουτ.
15′ Ο Χέλκβιστ από πλάγια δεξιά στην περιοχή ανακόπηκε το γέμισμα του σε κόρνερ.
23′ Σέντρα σουτ του Πίτι άουτ.
31′ Σουτ του Κόντε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.
33′ Φάουλ του Πίτι άουτ.
34’΄Σουτ του Καρανίκα, κόρνερ η μπάλα.
38′ Σέντρα σουτ του Νικολιά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
45′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Πίτι σούταρε, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα του Βελλίδη.
47′ Κόρνερ του Καρανίκα, πλασέ του Λίλα πάνω από τα δοκάρια.
49′ Σουτ του Τσούκαλου δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
50′ Σουτ του Κόντε, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
56′ Κόρνερ του Καρανίκα, κεφαλιά του Λίλα ελάχιστα άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι.
62′ ΓΚΟΛ! 2-0! Από φάουλ του Πίτι, ο Όμο από κοντά σκοράρει.
66′ Γύρισμα του Κόντε σε κόρνερ η μπάλα.
67′ Σουτ του Κόντε άουτ.
73′ Σέντρα του Τζημόπουλου στο δεύτερο δοκάρι, σε κόρνερ ο Κουκόλης.
75′ Σουτ του Μπούντνικ, προβολή του Σκόνδρα, κόρνερ.
76′ Κόρνερ του Πίτι, κεφαλιά του Τσούκαλου άουτ.
76′ ΓΚΟΛ! 2-1! Δυνατό σουτ του Χαλκιαδάκη η μπάλα στα δίχτυα! Ο ΠΑΣ μείωσε.
78′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, κεφαλιά χωρίς ισορροπία του Τζημόπουλου άουτ.
82′ Μακρινό σουτ του Μανθάτη άουτ.
84′ Φάουλ του Πίτι, ο Βελλίδης μπλόκαρε.
88′ Σουτ του Καρανίκα στην γωνία ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ.
90′ Σουτ του Τσούκαλου άουτ.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ
– Επιτέλους γκολ για τον ΠΑΣ ο οποίος είχε να σκοράρει από το παιχνίδι με την Κέρκυρα στις 3 Μαρτίου.