ΠΑλικαρίΣια στους “16”

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδινε την μάχη της πρόκρισης κόντρα στον Άρη και την κατέκτησε πανηγυρικά κόντρα σε θεούς και δαίμονες και με μία διαιτησία του Αρετόπουλου, για σεμινάριο πως είναι οι κακές και εχθρικές υποδείξεις!

Με 10 παίκτες από το 36′ και έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη είχε την απάντηση της με γκολ του Σολτάνι που ήρθε ως λύση από τον πάγκο.
Το 1-1 στέλνει τον ΠΑΣ στην κλήρωση της προσεχούς Δευτέρας για τους “16”.

Πίεση ο Άρης, ευκαιρία ο Κόντε και κόκκινη…

Ο Άρης στο α’ ημίχρονο άσκησε πίεση με πρωτεργάτη τον κινητικό Μπαργκάν που έκανε δύσκολη τη δουλειά του Καρανίκα.
Κυριότερη Στο 16′ ο Μιλούνοβιτς είχε κεφαλιά άουτ με τον Γιαννίκογλου να μην είναι σε θέση να αποκρούσει.
Από την στιγμή που ο Αποστολόπουλος μάρκαρε τον Μπαργκάν, ο ΠΑΣ ισορρόπησε και χάθηκε σημαντική ευκαιρία με τον Κόντε στο 35′ ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και ενώ είχε αποφύγει τον Αναγνωστόπουλο.
Στην αρχή της φάσης ο Καρανίκας είχε φιλονικία με τον Σόουζα και ο Αρετόπουλος είδε στα μάτια του τον Καρανίκα κάτι σαν εγκληματία δείχνοντας του την απευθείας κόκκινη για πρόθεση να χτυπήσει τον αντίπαλο!

Ο Σολτάνι ξέρει…

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ φάνηκε παρά το γεγονός ότι έπαιζει με αριθμητικό μειονέκτημα, να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Όμως ο Αρετόπουλος με φάουλ εφεύρεση έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να σκοράρει το 60′ με κεφαλιά του Μιλούνοβιτς.
Και κάπου εκεί οι κυανόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα. Ο Πετράκης βρήκε λύσεις από τον πάγκο και ο Σολτάνι μετά από ωραία μπαλιά του Μπέριου δεν αστόχησε για το 1-1.
Ο Αρετόπουλος συνέχισε να βαφτίζει τις βουτιές, φάουλ αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν και το σφύριγμα της λήξης τους έστειλε στην επόμενη φάση. Αυτό που μένει είναι να γίνει γνωστό όταν λήξει το ματς του Πανιωνίου με τον Παναιγίαλειο την Πέμπτη, αν θα είναι πρώτος ή δεύτερος στην βαθμολογία.

pasoledes

Διαιτητής ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος από τα Τρίκαλα. Βοηθοί του θα είναι ο Αντώνιος Δίπλαρης (Καρδίτσας) και Νικόλαος Σάββας (Σερρών).
Τέταρτος διαιτητής ο Απόστολος Τζουμαλάκης (Σερρών) και παρατηρητής ο Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μπούρμπος, Τσουμάνης, Σόουζα, Μαραγκός (83′ Καπνίδης), Νίκιτς (76′ Πλατέλλας), Κάσσος, Λώττας (46′ Στεφάνοβιτς), Μιλούνοβιτς, Παυλίδης, Μπαργκάν.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Μανθάτης (68′ Σολτάνι), Χαλκιαδάκης (70′ Γιάκος), Καρανίκας, Μπέριος, Τζημόπουλος, Βιδάλ (41′ Ναδάλες), Κόντε, Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γαρουφαλιάς, Μπέριος, Σόουζα, Τζημόπουλος, Σολτάνι, Αποστολόπουλος, Γιαννίκογλου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καρανίκας (36′)

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
5′ Παράλληλη σέντρα του Μπούρμπου, δεν μπόρεσε ο Μπαργκάν να βρει την μπάλα.
8 Ο Χαλκιαδάκης βρήκε τον Κόντε που κατέβασε ωραία την μπάλα αλλά ανακόπηκε σε κόρνερ από τον Μαραγκός.
16′ Ο Μπαργκάν στην περιοχή με ατομική έβγαλε σέντρα στον Μιλούνοβιτς ο οποίος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ και ενώ είχε εξουδετερωθεί ο Γιαννίκογλου.
19′ Σουτ του Μπαργκάν, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
22′ Κεφαλιά του Κάσσου άουτ.
23′ Ο Γιαννίκογλου «πούλησε» την μπάλα υπό την πίεση του Κάσσου αλλά τελικά κατάφερε να μπλοκάρει πριν δεχτεί ο ΠΑΣ ένα από τα πιο «αστεία» γκολ!
25′ Μακρινό σουτ του Χαλκιαδάκη, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.
28′ Ατομική προσπάθεια του Χαλκιαδάκη, δεν μπόρεσε να βρει τον Κόντε στην περιοχή που έβγαινε σε θέση βολής.
35′ Ο Κόντε από λάθος του Μαραγκού βγήκε στην κόντρα ξεπέρασε τον Αναγνωστόπουλο αλλά δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα η οποία χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και πέρασε άουτ.
36′ Αυστηρή κόκκινη κάρτα στον Καρανίκα για φιλονικία με τον Σόουζα.
45’+1′ Σουτ του Καπνίδη, άουτ.
45’+3′ Σουτ του Κοζορώνη, άουτ.
60′ ΓΚΟΛ! 1-0! Κεφαλιά του Μιλούνοβιτς στην καρδιά της άμυνας από φάουλ του Μπαργκάν, η μπάλα στα δίχτυα!
66′ Σουτ του Παυλίδη, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
72′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Σολτάνι από μπαλιά του Μπέριου στέλνει την μπάλα με πλασέ στα δίχτυα!
74′ Ο Κόντε σε θέση βολής δεν σουτάρει με δύναμη και ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε.
78′ Κεφαλιά του Μπαργκάν, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90+3′ Γυριστό του Μπούρμπου, άουτ.